Abazoviç udhëton për në ShBA, Fronti Demokratik e thërret ta bëjë qeverinë, ia plotëson të gjitha kërkesat

Blloku pro-serb i Frontit Demokratik u shpreh se janë të gatshëm t’ia plotësojnë kërkesat Grupit Parlamentar të URA-s së Dritan Abazoviç, pasi ky i fundit tha se nuk do ta nënshkruaj që Miodrag Lekiç të jetë mandatar për kryeministër.

Abazoviç, në një konferencë për media të entjen në orët e vona, tha se si URA në rikonfigurimin e qeverisë nga shumica e vjetër/re parlamentare, duan të kenë sektorin e sigurisë, përkatësisht ministrinë e brendshme dhe të mbrojtjes, por edhe ministrinë e jashtme.

Andrija Mandiç nga blloku serb, tha se DF-ja është në gjendje t’ia plotësojë kërkesat e URA-s, CIVIS, dhe SNP-së, dhe të merr “ulëse minimale” në qeveri, “vetëm e vetëm që të arrijmë marrëveshje”.

Abazoviç mbrëmjen e së enjtes u nis për së shpejti për në ShBA midis konferencës për media. Udhëtimi i tij në Amerikë u tha të jetë për “çështje biznesore”.

Kujtojmë se para ca ditësh Zëri i Amerikës me burimet e tyre brenda administatës amerikane shpalosi që Fronti Demokratik i Malit të Zi ishte financuar nga Kremlini në vitin 2017.

Mandiç iu drejtua Abazoviçit që të vijë në Kuvend dhe të arrijnë marrëveshje, shkruan Reporteri.net.

“Abazoviç, nuk ka pengesa, eja në kuvend që të bëjmë marrëveshje dhe t’i bëjmë qytetarët të lumtur”, ka thënë Andrija Mandiç, raportoi portali malazez i lajmeve “AntenaM”.

DF është në gjendje të reduktojë pjesëmarrjen e saj në qeveri në nivel simbolik, siguroi Andrija Mandiç.

“DF është plotësisht e gatshme të bëjë koncesione dhe t’u jep pozitat që lejojnë marrëveshjen”.

Lideri i Demos, Miodrag Lekiç, i cili nga DF-ja u propozua për mandatar të qeverisë, tha se gjatë gjithë këtyre ditëve është përpjekur të kontribuojë në kërkimin e zgjidhjes.

“E pashë të nevojshme të kontribuoja sa më shumë, duke e përfytyruar qeverinë si një vend pune serioze”, tha Lekiç.

“Unë kam avokuar që në fillim të dy viteve më parë që procesi politik të kalojë në një gjendje legale. Kjo do të thotë që ata që fituan të udhëheqin vendin dhe të mos lejojnë faktorët e brendshëm dhe të jashtëm të përcaktojnë qeverinë, ato kishtare apo diplomatike”, shtoi kreu i Demos, duke thënë edhe se është pro formimit të qeverisë në mënyrë autonome në një shtet laik.

“Mendoj se zoti Mandiç i udhëhoqi negociatat me durim dhe përgjegjësi. Që në fillim të negociatave u kërkova subjekteve që synojnë të mos e pranojnë marrëveshjen, nëse nuk duan, në mënyrë krejt legjitime, ta thonë që në fillim”.

“Ne e kemi përjetuar sot me një gjest mungesë politike dhe personale, për të mos ardhur sot këtu. Një parti e strukturuar kriminalisht, DPS-ja, me këtë i mori era në shpinë, mirëpres mesazhet e zotit Mandiq se pret disa përgjigjet, nuk i pres”, tha Lekiç.

Deputeti demokrat Dragan Krapoviq i bën thirrje URA që të kthehet dhe të mos e cenojë marrëveshjen.

“Për sa na përket ne nuk bëjmë shantazh, por nuk pranojmë asnjë shantazh, më duhet t’ju kujtoj se në disa raste kemi bërë lëshime kompromisi, kemi hequr dorë… edhe për të dy jemi dorëzuar. funksionet kryesore të sektorit të sigurisë, numri i ministrive”.

“Gjithë kohën që po shkojmë drejt vullnetit elektoral është efektive dhe për të formuar qeverinë, për fat të keq kolegët nga Ura nuk e shohin kështu, duam të respektohet vullneti elektoral. , por ne nuk duam të vendosim askënd mbi ne dhe mbi të gjitha mbi qytetarët, nuk dua të paraqes ndonjë vlerësim të vështirë sot, por kjo nuk është me vend”, tha Krapoviç.

I pyetur nëse janë të gatshëm ta lejojnë URA-n që të ketë një paketë kontrolli në qeveri siç ka paralajmëruar DF, Krapoviç ka kujtuar se kanë bërë shumë lëshime, por se nuk pranojnë shantazhe, duke shtuar se mund të ulen dhe të arrijnë marrëveshje.

CATEGORIES
Share This