Këto dhimbje nuk duhet t’i injoroni

Ndonjëherë dhimbja mund të nënkuptojë probleme më serioze.

Për t’ju ndihmuar të identifikoni se kur dhimbja mund të jetë një simptomë serioze, lexoni listën e 10 llojeve të dhimbjeve që nuk duhet t’i injoroni.

Dhëmbi juaj ju dhemb nëse pini diçka të ftohtë

Nëse smalti i dhëmbëve është i dëmtuar, ai shkakton ekspozim të nervit dentar i cili do të shkaktojë dhimbje të forta kur ndonjë lëng i ftohtë ose i nxehtë arrin në zonë. Përveç dhimbjes, mund të ndodhë një infeksion që mund të përhapet në pjesën tjetër të trupit. Është e nevojshme të vizitoni një dentist.

Dhimbje në krah, kyç ose parakrah

Nëse shfaqen dhimbje dhe mpirje në gishta ose në pëllëmbë, mund të jetë një tunel i kyçit të dorës. Nëse nuk trajtohen, muskujt e krahut tuaj mund të humbasin funksionin e tyre dhe mund të keni probleme me përdorimin e krahut. Bisedoni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur për të shqyrtuar opsionet e trajtimit.

Dhimbje gjoksi

Kjo është një simptomë klasike e një ataku në zemër, e cila është rezultat i mungesës së oksigjenit që arrin në zemër. Dhimbja mund të përhapet në nofull, shpatulla ose qafë. Thirrni menjëherë një ambulancë.

Dhimbje e shurdhër e shpinës

Nëse dhimbja përkeqësohet në mënyrë progresive dhe shoqërohet me ethe ose të përziera, mund të jetë një infeksion i veshkave, helmim gjaku… Është e rëndësishme të shkoni te mjeku sa më shpejt të jetë e mundur.

Dhimbje koke që shfaqet papritur

Nëse dhimbja e kokës shfaqet papritur dhe është shumë intensive, mund të jetë një aneurizëm i trurit, e cila nëse nuk trajtohet menjëherë mund të jetë e rrezikshme dhe të çojë në goditje në tru. Është e rëndësishme të telefononi menjëherë shërbimet e urgjencës.

Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës përhapet drejt këmbëve

Kjo lloj dhimbjeje është shpesh një simptomë e dhimbjes së nervit shiatik që ndodh pas një dëmtimi ose presioni në nerva. Bisedoni me mjekun tuaj se si të zvogëloni dhimbjen dhe si ta trajtoni atë. Nëse ka ndodhur gjithashtu dobësi në këmbë ose humbja e kontrollit të fshikëzës, mund të jetë një sindromë e rrallë cauda equina, e cila shkakton paralizë.

Dhimbje barku

Nëse shoqërohet me temperaturë, të përziera ose të vjella, mund të jetë apendiksit dhe nëse nuk përgjigjet në kohë mund të shkaktojë një infeksion të rrezikshëm.

Dhimbje në pjesën e poshtme të barkut dhe në kockën pubike

Dhimbjet menstruale janë një dukuri normale tek gratë, por nëse ato përkeqësohen ose largohen, mund të jetë endometrioza, një gjendje ku indet rriten në mitër dhe përhapen. Vizitoni një gjinekolog.

Ngërçe në këmbë

Nëse dhimbja shfaqet me skuqje, nxehtësi dhe ënjtje, mund të jetë një trombozë e thellë e venave. Shikoni një mjek për të bërë një ekografi dhe ju nuk e masazhoni vendin e lënduar, sepse mund të nxisni mpiksjen të përhapet më tej nëpër trup.

Ndjesi shpimi gjilpërash

Nëse nuk i ndjeni këmbët ose ndjesi shpimi gjilpërash, mund të jetë dëmtim nervor i shkaktuar nga diabeti. Vizitoni një mjek i cili do të bëjë analizat e nevojshme. Nëse dëmtimi është i rëndë, mund të ndodhë edhe amputimi i këmbës.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )