Ndërsa rrugët e Moskës po festojnë aneksimin, mijëra ushtarë rus në qytetin kyç janë në një situatë të pashpresë!

Dhe ndërsa Moska po përgatitej për një paradë të madhe në Sheshin e Kuq dhe shpalljen solemne të aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës në Rusi, shumë lajme të këqija vinin nga fusha e betejës në vendin fqinj.

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka thënë të premten popullit se Rusia i ka tashmë katër rajone të reja.

Sipas tij, banorët e katër rajoneve ukrainase të aneksuara nga Rusia – Donjeck, Luhansk, Zaporizhja dhe Herson – e kanë marrë vendimin e tyre. “Rezultatet dihen, dihen mirë”, ka thënë ai.  “Jam i sigurt që Asambleja Federale do t’i mbështesë katër subjektet e reja të Federatës Ruse… sepse ky është vullneti i miliona njerëzve”, ka thënë Putin para publikut.

Kolona autobusësh mbërritën në Moskë për të zmadhuar ceremoninë. “Kievi duhet të kthehet në tryezën e bisedimeve dhe menjëherë t’i japë fund luftës që ata filluan në 2015”, tha Putin dhe sulmoi veçanërisht Perëndimin. “Ata gjithmonë ëndërronin të ndanin Rusinë në shtete më të vogla që do të luftonin njëri-tjetrin,” tha ai, duke shtuar se Perëndimi është i pangopur dhe dëshiron që Rusia të jetë një koloni. “Ata nuk na duan ne si një shoqëri të lirë. Ata duan që ne të jemi një tufë skllevërsh”, tha Putin, i cili u ndërpre nga duartrokitjet e forta.

Ndërsa lajmi për gjakderdhjen e re vinin nga Ukraina, në Moskë po zhvilloheshin përgatitjet përfundimtare për paradën, e cila duhet të sigurojë përshtypjen e legjitimitetit të aneksimit të territorit ukrainas, me një sipërfaqe më të madhe se Portugalia, me Rusinë fqinje. Bëhet fjalë për mbi 100 mijë kilometra katrorë dhe Rusia vendosi këtë lëvizje pasi filloi të humbiste territorin që kishte pushtuar më parë.

Edhe pse ende nuk ka konfirmime zyrtare, është gjithnjë e më e sigurt se ushtria ukrainase ka rrethuar grupin rus pranë qytetit të rëndësishëm strategjik të Limanit në rajonin e Donetskut.

Logjika pas veprimeve të Rusisë është se Moska do të jetë në gjendje t’i paraqesë luftimet si një sulm në territorin e saj. Kjo përfshin kërcënimin e shtrembëruar të armëve bërthamore, pasi Rusia deri më tani ka theksuar se nuk do të përdorë armë bërthamore në konfliktin në Ukrainë, përveç nëse ajo vetë është nën kërcënim.

Informacioni i parë për këtë sukses u publikua nga Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW), duke cituar një korrespondent ushtarak rus të paidentifikuar, i cili raportoi se trupat ukrainase depërtuan përmes mbrojtjes ruse pranë fshatit Stavki, 10 kilometra në veri të Limanit, duke prerë rrugën Torskoye-Drobishevo, e cila është rruga e fundit e furnizimit dhe tërheqjes së njësive ruse të mbrojtjes në perëndim të Limanit.

Liman ishte një qytet i vogël prej 20,000 banorësh përpara luftës, por është strategjikisht i vlefshëm si një nyje kyçe hekurudhore e rëndësishme për përparimin e vazhdueshëm të forcave ukrainase më në lindje pa humbur vrullin përpara dimrit. Rusët pushtuan Limanin në maj, me qëllimin për të krijuar një urë që u nevojitej në vazhdimin e planifikuar të ofensivës së Donbasit dhe sulmeve ndaj qyteteve kryesore të Ukrainës të vendosura më thellë në rajonin e Donetskut, Slavyansk dhe Kramatorsk. Plani dështoi dhe rënia e Limanit ka të ngjarë të komplikojë aneksimin e Donetskut dhe Luhanskut në lindje nga Rusia, si dhe të Zaporozhye dhe Kherson në jug, pas referendumeve që Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë i denoncuan si mashtrim.

Sulme nga tre drejtime

Gjithashtu, u raportua se trupat ukrainase sulmuan Limanin nga tre drejtime dhe bllokuan hyrjen ruse në rrugën Svatovo-Liman, e cila është linja kryesore tokësore përgjatë së cilës sigurohen armët. Një ditë më parë, ISW parashikoi zhvillime të mëtejshme. Nëse trupat ruse do të mund të rrethoheshin plotësisht dhe të futeshin në pykë, thuhet në raport, kjo do të kishte pasoja serioze për njësitë ruse në pjesën veriore të Donetsk dhe rajonin perëndimor të Luhansk, si dhe do të përbënte një kërcënim për pozicionet pushtuese përgjatë kufirit perëndimor të rajonit të Luhanskut dhe në Severodonetsk dhe Lisichansk.

Megjithatë, është e qartë se luftime të rënda po zhvillohen me humbje nga të dyja palët, ndaj të enjten Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës pranoi se mbeti pa shtatë tanke pranë Limanit, të cilët u thirrën në ushtri si pjesë e mobilizimi, por “pati një aksident”. – sipas shpjegimit ushtarak ukrainas, “për shkak të kualifikimit të ulët të ekuipazheve”. Pavarësisht kësaj, ISW vëren se edhe nëse Ministria Ruse e Mbrojtjes vendosi të rrisë masën e trupave në Liman në kurriz të atyre të thirrur si pjesë e mobilizimit, ka “shumë pak gjasa” që kjo të ndihmojë trupat ruse dhe të parandalojë Forcat e Armatosura të Ukrainës të marrin kontrollin e këtij territori.

Nxitimi i fundit

Gazetarët e RIA Novosti të Moskës raportuan nga Limani, duke përshkruar se si situata atje është ende nën kontrollin (rus), por se “forcat e armatosura ukrainase po mbledhin njësi të reja ndërkohë dhe ndoshta po synojnë një sulm përfundimtar”. Ai shtoi se banorët e mbetur janë shumë të shqetësuar për mundësinë e një kundërofensivë ukrainase, kështu që askush nuk dëshiron të flasë hapur para kamerave, sepse ata kanë frikë nga hakmarrja nëse kthehen ukrainasit. Pas ngjarjeve të fundit në rajonin e Kharkiv, ata “mbetën plotësisht të heshtur”, shkruan RIA Novosti.

Blogerët ushtarakë rusë shkruajnë më hapur për situatën, duke pranuar se trupat ukrainase përparuan në perëndim, veri dhe verilindje të këtij qyteti të mërkurën. “Nga pika e fillimit në bregun e djathtë të lumit Oskil, komanda ukrainase vazhdon ofensivën me synimin për të arritur në Svatov dhe për të rrethuar Liman,” tha Rybar, një kanal Telegram pro-luftës me 800,000 ndjekës.

Disa kanale të tjera ushtarake ruse njoftuan se rreth 30,000 të mobilizuar së fundmi në Rusi mbërritën në fushën e betejës (ne nuk shkruajmë rusë sepse ata janë kryesisht anëtarë të kombeve të pakicave lokale), të cilët tani po mbushin njësitë, por pyetja e madhe është se sa kanë vlerë trupat e trajnuar dobët dhe të pamotivuar.

CATEGORIES
Share This