“Putini i madh i dha urdhër vëllaut të tij të vogël në ballkan që ta provokojë situatën në Kosovë”

Sipas kolumistit të prestigjiozes “Bloomberg”, Andreas Kluth, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i ka dhënë urdhër Putinit të vogël në këtë rast presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiçit, për të provokuar atë që mund të shndërrohej në një krizë të dytë të Ukrainës në Evropë, pra kizës në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij një konflikt në Kosovë do të ishte më i vogël në përmasa se lufta në Ukrainë, por e njëjta do të ndodhte më afër zemrës gjeografike të Bashkimit Evropian – në Ballkan.

Për të në rast se situata në Kosovë do të përshkallëzohej drejt një lufte konvencionale atëherë rreshtimi gjeopolitik do të ishte pothuajse i njëjtë në të dyja përballjet – BE-ja dhe NATO-ja do të mbështesnin Kosovën.

“Ka paralele të tjera. Putin dhe Vuçiç të dy udhëheqin kombet ortodokse sllave që dolën nga shtetet federale komuniste – Bashkimi Sovjetik dhe Jugosllavia. Rusët dhe serbët, për më tepër, e konsiderojnë njëri-tjetrin të afërm në aspektin etnik dhe fetar. Të dy kombet ushqejnë komplekset e viktimizimit, si dhe të epërsisë. Në emër të mbrojtjes së të afërmve, Rusia dhe Serbia, në mënyra të ndryshme, janë sjellë si irredentistë agresivë”, ka shkruar Kluth në kolumnen e tij të fundit me titull “Mos lejoni që targat të fillojnë një luftë të re”.

Sipas Kluth serbët dhe rusët pajtohen gjithashtu në përkufizimin e tyre psikologjik të armikut.

“Në vitin 1999, NATO bombardoi Serbinë në një përpjekje për të ndaluar spastrimin etnik në Kosovë — NATO mban një forcë paqeruajtëse në Kosovë edhe sot e kësaj dite. Si rezultat, serbët nuk e shohin me mirësi aleancën transatlantike. Ashtu si rusët, ata priren të mos i besojnë Perëndimit si parazgjedhje – dy të tretat e serbëve, për shembull, fajësojnë NATO-n për luftën në Ukrainë, vetëm 10% drejtojnë gishtin nga Rusia”.

“Putini, nga ana e tij, e konsideron NATO-n si Perandorinë e së Keqes dhe si pak më shumë se një front për armikun e tij të fundit, SHBA-në. Për të justifikuar paranojën e tij në lidhje me cenimin e Perëndimit – dhe rrjedhimisht agresionin e tij – ai padyshim sjell bombardimin e Serbisë nga NATO-ja në përçarjet e tij”.

Në shpjegimin e tij se sa fragjile është situata në Veriun e Kosovës, Kluth shkruan se reciprociteti me targa dhe kartat e identitetit mjaftoi për të shkaktuar protesta dhe të shtëna armësh në fillim të javës.

“Askush nuk u lëndua. Por si Beogradi ashtu edhe Moska i hodhën menjëherë bujarët e tyre të propagandës dhe u shprehën se Kosova po planifikonte të dëbonte apo edhe të vriste serbët etnikë. Një anëtar i parlamentit të Serbisë vuri në dukje se Serbia mund të ‘detyrohet të fillojë denazifikimin e Ballkanit’, duke i bërë jehonë halucinacioneve qesharake por të frikshme të Putinit për Ukrainën përpara pushtimit të tij”, argumenton Kluth.

Si Prishtina ashtu edhe Beogradi, shpjegon Kluth, filluan menjëherë një bisedë me BE-në dhe SHBA-në. Si kundërpërgjigje, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka shtyrë ligjin për targa dhe letërnjoftime deri në shtator, për t’u dhënë kohë të gjithëve për t’u qetësuar.

E për të nëse Vuçiç luan rolin e Putinit, kjo do ta kthente Kurtin në analog të presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy dhe rrjedhimisht kjo histori do të detyronte BE-në, SHBA-në, NATO-n dhe gjithë Perëndimin të marrin anën e Kosovës.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )