Rishi Sunak: Kush është kryeministri i parë indian i Britanisë

42-vjeçari Rishi Sunak, me origjinë nga India dhe një hindu i devotshëm, doli për herë të parë në Britani kur, në moshën 39-vjeçare, u bë Kancelar i Thesarit nën Boris Johnson . Nga ora 15:00 me orën shqiptare, ai është kryeministri i ri i Britanisë, pasi Penny Mordant nuk arriti të mblidhte 100 nënshkrime parlamentare dhe u tërhoq nga gara.

Sunak, i cili u zgjodh për herë të parë si deputet në vitin 2015, u dallua menjëherë në politikë: kur pandemia goditi Britaninë, ai krijoi një program pezullimi pune për të mbështetur miliona britanikë. Ndonëse ishte i preferuari që në fillim, për rolin e kryeministrit, iu desh të përballej dy herë me rivalët e brendshëm partiakë për të arritur tek burimi. Herën e parë, Liz Truss ia bllokoi rrugën drejt pushtetit – dhe e vonoi atë me vetëm 44 ditë.

Sot, kryeministri i ri i Britanisë është lideri i parë me origjinë indiane dhe një ish-bankier multi-milioner i Goldman Sachs që po përballet me një nga krizat më të këqija financiare të vendit. Britania po zhytet në recesion për shkak të kostove gjithnjë në rritje të energjisë, normave të larta të interesit të banesave, rritjes së çmimeve të ushqimeve dhe efekteve negative të Brexit.

Ai gjithashtu duhet të përballet me një luftë të brendshme civile brenda partisë së tij, konservatorët, si dhe me rritjen e shpejtë të laburistëve në sondazhe. 44 ditët e mbretërimit jetëshkurtër të Liz Truss i kanë dërguar të gjithë në “bare”: votues, tregje, analistë dhe deputetë dhe i shtojnë vështirësi të reja detyrës së tij.

Sunak, 42 ​​vjeç, lindi në Southampton, Anglinë jugore, nga prindër me origjinë indiane që kishin emigruar në Britani nga Afrika Lindore. Familja e tij emigroi në Britani në vitet 1960, një kohë kur shumë njerëz nga ish-kolonitë e Britanisë mbërritën për të ndihmuar në rindërtimin e vendit pas Luftës së Dytë Botërore, raporton abcnews.al.

Pas diplomimit në Universitetin e Oksfordit, ai më vonë studioi në Universitetin e Stanfordit ku takoi gruan e tij Aksatha Murthy, babai i së cilës është miliarderi indian Narayana Murthy, themelues i gjigantit Infosys Ltd.

Sunak në moshën 39-vjeçare, u bë Kancelar i Thesarit nën udhëheqjen e Johnson. Kritikët e tij thonë se ai tradhtoi Johnson, të cilin ai e kishte promovuar kur dha dorëheqjen si ministër i financave në fillim të korrikut.

Kjo çoi në shpërbërjen e kabinetit dhe rënien e mëvonshme të Johnson.

“Kam shërbyer si kancelari juaj, për të ndihmuar në lulëzimin e ekonomisë në kohët më të vështira,” tha Sunak në një deklaratë të dielën.

“Sfidat me të cilat përballemi tani janë edhe më të mëdha. Por mundësitë, nëse bëjmë zgjedhjen e duhur janë të mahnitshme. Është absolutisht e qartë se Rishi Sunak ka potencialin që duhet për t’u përballur me sfidat që po kalon aktualisht Britania, ai është personi i duhur për të udhëhequr partinë tonë,” tha ish-ministri i kabinetit Sajid Javid në deklaratën e tij.

Kjo është ajo që shumica e njerëzve në parti besojnë gjithashtu, nëse jo populli britanik në përgjithësi.

CATEGORIES
Share This