Sipas bisedës së “përgjuar” mes Putin dhe Erdogan, Putini i tregonte Erdoganit kushtet për fundin e luftës

Të enjten pasdite, Vladimir Putin telefonoi disi papritur presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe shpjegoi në detaje në një bisedë gjysmë ore se cilat ishin kushtet e tij për tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina.

Një reporter i BBC-së telefonoi këshilltarin dhe zëdhënësin e Erdoganit, i cili po “përgjonte” bisedën e dy shtetarëve dhe tregoi me detaje se si shkoi ajo.

Sipas tij, kërkesat e Putinit mund të ndahen në dy kategori. E para përmban katër kushte dhe sipas të gjitha vlerësimeve, Ukraina mund t’i pranojë ato.

Pra, ajo që tashmë është komentuar shumë – neutraliteti, një premtim me shkrim se nuk do të shkojë në NATO… Pra, gjithçka që Zelensky ka premtuar tashmë.

Dy kërkesat e tjera në këtë kategori janë “procesi i çarmatimit” dhe “denazifikimi” i Ukrainës. BBC shkruan se ky i fundit është veçanërisht fyes për Zelensky-n, pasi ai është hebre, por turqit besojnë se presidenti ukrainas do të pranonte ta bënte këtë vetëm për t’i dhënë fund konfliktit. Është e vështirë të thuhet se si ta bëjë këtë, por spekulohet se do të mjaftojë vetëm që Zelenskytë premtojë se do të dënojë të gjitha format e neo-nazizmit.

Sa i përket pjesëve të tjera të kushteve, zëdhënësi Ibrahim Kalin ishte shumë më i mbyllur. Ai vetëm tha se kishte vështirësi reale dhe se Putin tha se do të duhej të fliste për këtë drejtpërdrejt me Zelensky-n. Lajmi i mirë është se Zelensky tha më herët se ishte gati për bisedime dhe negociata me presidentin rus.

“Sigurisht që bëhet fjalë për statusin e Donbasit, Krimesë dhe pjesëve të tjera që janë shkëputur nga Ukraina”, tha Kalin, i cili nuk deshi të hynte në detaje, por supozohet se Rusia do të kërkojë që Ukraina të heqë dorë nga ato territore.

Dhe qëndrimi i Zelensky-t për këtë është i njohur… Ai e konsideron tradhti të lartë.

Gjithashtu, supozohet se rusët do të kërkojnë nga Ukraina të heqë dorë plotësisht nga Krimea dhe ta njohë atë si pjesë të Rusisë. Pra, një tjetër pilulë e hidhur që Zelensky duhet ta gëlltisë.

Në fund të raportimit, BBC thekson se kërkesat e Putinit nuk janë më aq radikale si më parë dhe se është e mundur të flitet për të gjitha këto. Nëse për ndonjë mrekulli ukrainasit bien dakord për të gjitha këto, “Cari rus” nuk do të ketë shumë probleme në vendin e tij për ta paraqitur atë si fitoren e tij të madhe.

Sa për Ukrainën, historia është disi e ndryshme. Domethënë, problemi qëndron në të ardhmen – nëse detajet e marrëveshjes nuk zgjidhen plotësisht, Putini dhe pasardhësit e tij eventualë do të marrin automatikisht një “leje armësh”. Përkthyer – Mund të sulmoj përsëri Ukrainën.

CATEGORIES
Share This