Ukrainasit kanë zgjedhur një “armë” të sukseshme në luftën kundër Putinit! “Shakatë”

Shakatë digjitale janë arma më e fundit e Ukrainës në luftë. Rezultati ushtarak është i pasigurt, pasi konflikti zvarritet në muajin e tij të shtatë

“Ne zgjedhim t’i shohim gjërat me lentë komike. Kjo e bën më të lehtë të jetosh në situata drastike”

(AJ) – Më 9 gusht, të paktën një mori duzinë shpërthimesh tronditën një bazë ushtarake ruse në Krime.

Ministria ruse e Mbrojtjes shmangu caktimin e fajit – duke thënë se “shpërthimi i disa dyqaneve të municioneve të aviacionit” shkaktoi shpërthimin – ndërsa, nga ana e saj, ushtria e Ukrainës e bëri atë të duket turpshëm. Nuk e mori përgjegjësinë për avionët luftarakë të dëmtuar, as për një sulm të mëvonshëm me dron në selinë e marinës në zonën e pushtuar nga Rusia.

“Pirja e duhanit vret”

Në vend të kësaj, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës paralajmëroi me tallje në Twitter për rreziqet e pirjes së duhanit – duke sugjeruar se ushtarët rusë i shkaktuan vetë shpërthimet duke hedhur cigare të ndezura.

“Koha për t’u kthyer në shtëpi … Krimeja është Ukrainë”, lexohej teksti në videon e turizmit të rremë që shkruhej në Twitter, në të cilën kënga “Cruel Summer” e Bananaramas e vitit 1983 dëgjohet mbi pamjet e turistëve duke ikur nga një plazh aty pranë, ndërsa tymi nga shpërthimet shfaqet në sfond.

Në ditët që pasuan, një breshëri postimesh të ngjashme u shfaqën në doreza të ndryshme ushtarake ukrainase në Twitter.

Njëri ndau një këshillë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë se “pirja e duhanit vret”.

Një tjetër postim veçanërisht thumbues shfaqi një mozaik të avionëve të djegur me udhëzime për “Të vërtetuar se nuk je robot”.

“Ju lutemi klikoni çdo imazh që përmban një aeroplan. Nëse nuk ka asnjë, klikoni Skip”, shkruhej aty.

Lufta e informacionit

Shakatë digjitale janë arma më e fundit e Ukrainës në luftë. Rezultati ushtarak është i pasigurt, pasi konflikti zvarritet në muajin e tij të shtatë. Por thumbimet që po nxisin miliona shikime në Telegram, Twitter dhe platforma të tjera të mediave sociale po rezonojnë si brenda ashtu edhe para audiencës globale anglishtfolëse.

“Situata ushtarake është ndoshta në ngërç”, thotë Corneliu Bjola, profesor i studimeve diplomatike në Universitetin e Oksfordit, i specializuar në mesazhet digjitale. “Por humori po e ndihmon Ukrainën ta fitojë luftën e informacionit”.

Mesazhet ishin serioze menjëherë pas fillimit të pushtimit më 24 shkurt, thotë ai. Ministria postoi informacione për humbjet ruse dhe ri-postoi njoftimet frymëzuese të presidentit Volodymyr Zelenskyy.

Por ndërsa konflikti u zvarrit, thotë Bjola, qeveria mori një vendim strategjik për të mbajtur vendasit dhe të huajt të angazhuar përmes mesazheve tërheqëse, të shkurtra që mund të shpërndahen gjerësisht dhe, duke qenë në anglisht, veçanërisht të rezonojnë me audiencën perëndimore.

Vetëm një muaj pas luftës, Ministria e Mbrojtjes publikoi “Oscarët e Ukrainës 2022”. Kjo përfshinte disa videoklipe, me hyrje të tilla si fermerët ukrainas që tërheqin automjete ushtarake ruse (“Aktorja më e mirë dytësore për performancën në Zbutja mendjemprehtë”) dhe me raketa “Javelin” (“Aktorja më e mirë” – “Javelin” për performancën e fuqishme në “Burning Orcs”.)

“Ne po ju vëzhgojmë!”

Duke iu referuar kështu kulturës amerikane pop, propaganduesit e teknologjisë sinjalizuan se Ukraina ishte pjesë e Perëndimit. Tweet-a të tjera citojnë nga boksieri Mike Tyson ose filmi Rambo. Një nga nocionet e fundit për Perëndimin, lëshuar më 31 gusht, përmban këngën popullore britanike nga Lufta e Dytë Botërore, “Run, Rabbit, Run”.

Komunikuesit e qeverisë shtyjnë një narrativë kohezive: portretizimin e Vladimir Putinit dhe ushtrisë së tij si fuqi në rënie.

Shakatë tërhiqen kur Ukraina përjeton humbje të rënda ose mizori veçanërisht të tmerrshme. Për shembull, kur fushata ushtarake nuk po shkonte mirë në qershor dhe korrik, kishte më pak sarkazëm. Tani që gjërat duket se po shkojnë më mirë, ironia është rikthyer me një hakmarrje.

Një meme virale e TikTok që doli më 22 gusht mbivendos një sistem rakete të lehtë të lëvizshme HIMARS – armatim që e ka ndihmuar Ukrainën të shmangë forcat ruse – duke lundruar mbi një trap rozë. Përballë urës jetike të Kerçit që lidh Krimenë me Rusinë, mbishkrimi thotë: “Ne po ju vëzhgojmë!”

Në një tjetër pohim, për të festuar përvjetorin e 31-të të Pavarësisë së Ukrainës më 24 gusht, autoritetet mbushën rrugën qendrore të Kievit me automjete ushtarake ruse të shkatërruara.

Të gjithë, nga ministrat te ushtarët në terren po postojnë në Twitter. Burime të pavarura si Forcat Memes të Ukrainës krijojnë një rezervuar të mëtejshëm të përmbajtjes që shpërndahet gjerësisht. Llogaria në Twitter ka më shumë se një çerek-milion ndjekës, përfshirë diplomatë.

” alt=”” aria-hidden=”true” />Image
Por thumbimet që po nxisin miliona shikime në Telegram, Twitter dhe platforma të tjera të mediave sociale po rezonojnë si brenda ashtu edhe para audiencës globale anglishtfolëse

Foto, këngë, video

my-portfolio

Tallja me Rusinë nuk është asgjë e re. Pas pushtimit të Krimesë në vitin 2014, Ministria e Punëve të Jashtme e Ukrainës ndërtoi kapacitetin e saj të mesazheve digjitale në një njësi komunikimi strategjike të drejtuar nga Dmytro Kuleba, me këshilla nga Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Gif-et dhe memet nga emisioni televiziv The Simpsons filluan të shfaqeshin në propagandën digjitale.

Vitet që pasuan i dhanë vendit mundësi të mjaftueshme për të përsosur sulmet kundër Rusisë dhe Kuleba e ka sjellë atë aftësi në portofolin e tij aktual si ministër i Jashtëm.

Përveç talljes së Moskës, ushtria ukrainase thekson kujdesin e saj të butë ndaj kafshëve, për të spikatur humanitetin e ushtarëve të saj. Memet dhe videot tregojnë se si ata evakuonin kafshët shtëpiake dhe kafshët nga kopshtet zoologjike, të krahasuara me skenat e brutalitetit nga rusët.

UkrARMY Cats & Dogs poston çdo ditë fotografi të ushtarëve trupmëdhenj duke përqafuar kotele dhe këlysh. Krijesat e lezetshme përkulen në helmeta dhe pranë armatimit të rëndë.

Patron, i adhurueshëm Jack Russell, është po aq i famshëm sa disa ministra. Videot virale e tregojnë atë duke u rrethuar me xhaketën e tij të vogël, duke nuhatur minat e pashpërthyera për të shpëtuar kombin.

Një linjë e tretë e mesazheve përfshin video që janë në thelb këngë dashurie deri në shkatërrim, por gjithsesi komike; baladat fantastike u këndohen raketave dhe skenave të bombardimeve. Ky glorifikim i luftës kufizohet me fetishizimin, por muzika tërheqëse me tekste thumbuese ka bërë që qindra mijëra të kërcejnë së bashku.

Oda emocionuese për dronët turq, Bayraktar, ka mbledhur afro dy milionë shikime. Ajo tregon burra të uniformuar duke buzëqeshur dhe kërcyer me armët e tyre ndërsa i përqeshnin rusët si “dele”.

Mesazhet digjitale të Rusisë

Në të kundërt, ne kemi parë kryesisht media sociale të zymta nga Moska që nga fillimi i pushtimit. “Rusia e kuptoi që herët se humori mund të dështonte sepse opinioni publik ishte kundër tyre”, thotë Ilan Manor, pedagog komunikimi në Universitetin Ben Gurion të Negevit. Viktima mund të tallet me agresorin, por jo anasjelltas, vëren ai.

Në vend të kësaj, mesazhet digjitale ruse tentojnë të maksimizojnë kërcënimet, të tilla si lufta bërthamore. Është e vështirë të krijosh frikë nëse provokon fyerje.

Qeveria e Putinit më parë përdorte parodi gërryese për të përçmuar liderët dhe narrativat perëndimorë dhe për të zbutur kritikat për ndërhyrjen e Rusisë me vendet e tjera.

Kur, në vitin 2014, NATO-ja publikoi imazhe satelitore të tankeve pushtuese ruse në Krime, ambasadat ruse postuan në Twitter një foto të tankeve lodra, duke i hedhur poshtë si “provat më bindëse” që NATO-ja mund t’i nxirrte.

Dy vjet më vonë, kur Britania pretendoi se Rusia kishte helmuar një ish-spiun dhe vajzën e tij, ambasada ruse në Londër postoi një foto të Hercule Poirot, detektivit në misteret e vrasjes së Agatha Christie. Në mbishkrim shkruhej: “Në mungesë të provave, ne kemi patjetër nevojë për Poirot në Salisbury!”

Në Ukrainën e sotme, nënçmimi i Rusisë në një mënyrë të ngjashme ndihmon në ngritjen e humorit mes shkatërrimit të pamëshirshëm. Teksa lufta u bë normalitet i ri, ukrainasit iu drejtuan humorit të errët gjatë Holokaustit nazist dhe brutalitetit të epokës sovjetike, që së bashku vranë miliona ukrainas.

“Historikisht, jetët tona kanë qenë të vështira, kështu që ne vazhdimisht bëjmë shaka për të ruajtur mendtë në kok”, thotë Sofiya Maksymiv për “Al Jazeera”. Koordinatori i komunikimit në botimin online “UkrainaWorld” ka shkruar për shakatë e Ukrainës gjatë kohës së luftës. “Është tipari ynë kombëtar; ne zgjedhim t’i shohim gjërat me një lente komike. Kjo e bën më të lehtë të kalosh nëpër situata drastike”.

CATEGORIES
Share This