Category: Maqedoni e Veriut

Ceremonia e betimit, BE i reagon Siljanovskës që iu referua shtetit të saj si ‘Maqedoni’

admin- May 12, 2024

Bashkimi Evropian ka reaguar pas ceremonisë së betimit të Gordana Siljanovska -Davkova në postin e Presidentes së re të Maqedonisë së Veriut të cilës i ... Read More

VMRO-DPMNE dhe VLEN duan të largojnë Maqedoninë e Veriut nga Ballkani i Hapur

admin- May 12, 2024

Sot patën një takim përfaqësues të VMRO-DPMNE-së dhe VLEN-it lidhur me bashkëpunimin e tyre për qeverisjen e re të vendit. ALSAT M ka mësuar se ... Read More

Siljanovska gjatë fjalimit i referohet shtetit të saj vetëm si “Maqedoni”, ambasadorja greke lëshon sallën

admin- May 12, 2024

Ambasadorja greke në Maqedoninë e Veriut, Sofija Filipidu, lëshoi seancën e inaugurimit të presidentes së re, Gordana Siljanovska Davkova. Largimi është në shenjë proteste, sepse ... Read More

Takimi me VMRO-DPMNE, VLEN-i thotë se negociatat po shkojnë në drejtimin e duhur

admin- May 11, 2024

Bashkim Bakiu nga VLEN pas përfundimit të takimit mes liderëve të koalicionit VLEN dhe Hristijan Mickoskit, liderit të VMRO-DPMNE-së ka theksuar se negociatat po shkojnë ... Read More

Pas zgjedhjeve presidenciale, partitë maqedonase vazhdojnë me fushatën për zgjedhjet parlamentare

admin- April 25, 2024

Më 18 prill në Maqedoninë e Veriut ka filluar fushata zgjedhore për zgjedhjet kuvendare, të cilat do të mbahen më 8 maj. Pas votimit në ... Read More

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po!

admin- April 19, 2024

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave Kandidati për president nga Fronti Europian, Bujar Osmani ... Read More

Taravari: Nëse nuk i fitoj zgjedhjet, tërhiqem nga politika

admin- April 10, 2024

Arben Taravari, kandidati për president të Maqedonisë së Veriut nga koalicioni opozitar VLEN, thotë se e ka prioritet kryesor përshpejtimin e integrimit evropian të vendit. ... Read More

Osmani: Federata Ruse ka një ndikim të fortë tek një nga kandidatët për president të RMV-së

admin- April 8, 2024

Në Maqedoninë e Veriut nuk do të mund të formohet Qeveria e re – pas zgjedhjeve parlamentare të 8 majit – pa një marrëveshje për ... Read More

Talat Xhaferi ‘injorohet’ nga krerët e partisë, mezi e pret shiritin e kuq

admin- April 7, 2024

Akterë të partisë së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) i janë mësyrë shiritit të kuq përgjatë një aktiviteti partiak. Mbrapa e kanë lënë kryeministrin e ... Read More

Ali Ahmeti e Ziadin Sela nënshkruajnë marrëveshje koalicioni, zgjerohet “Fronti Evropian”

admin- March 30, 2024

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) – partia më e madhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut – Ali Ahmeti, dhe lideri i Aleancës Shqiptare ... Read More