Category: FETARE

U akuzua se u financua nga Serbia – Hoxha Fadil Musliu tregon kush e ndërtoi Xhaminë në Mati 1 në Prishtinë (Video)

online2024- July 11, 2024

Akuzave të ish-zv.ministrit, Milazim Gashi, se xhamia në lagjen Mati 1 në Prishtinë është e financuar nga Serbia, u është përgjigjur imami i kësaj xhamie, ... Read More

Jemi të krishterë apo myslimanë? Debati më i madh intelektual mes Kadaresë dhe Rexhep Qoses

online2024- July 6, 2024

Një prej debateve më të diskutuar që ka ndodhur ndonjëherë nëpërmjet dy mendjeve të ndritura të kombit Shqiptar, është ai midis Ismail Kadaresë dhe akademikut ... Read More

Hoxha nga Shqipëria thotë se pati defekte në numërimin e popullatës islame, fajëson edhe politiken

online2024- July 4, 2024

Justinian Topulli, hoxhë nga Shqipëria, foli në Pressing në T7 për regjistrimin e popullsisë në Shqipëri, ku në çështjen e besimeve fetare ka një rënie ... Read More

Nga vapa e madhe, të paktën 14 pelegrinë humbin jetën gjatë ritualit të Haxhit!

online2024- June 17, 2024

Të paktën 14 shtetas të Jordanisë kanë vdekur gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, për shkak të nxehtësisë së madhe, kanë thënë zyrtarët. Ministria ... Read More

Feja kundër qeverisë, pesë besimet fetare njëzëri “jo” nismës për surrogacinë

online2024- May 9, 2024

Pesë komunitetet fetare në Shqipëri dalin njëzëri kundër projekt-ligjit për shëndetin riprodhues dhe seksual. Pasi mori kohë dhe shqyrtuan draftin e ministrisë së Shëndetësisë, Këshilli ... Read More

Hoxha Ahmed Kalaja mallkon kryeministrin Kurti: Haram, kurrë mos ta mundësoftë Allahu

online2024- April 26, 2024

Hoxha i njohur Ahmed Kalaj e ka mallkuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin pas deklaratës së tij se do të merret personalisht me ndërtimin e ... Read More

Ronaldo e uron festën e Bajramit: Paqe dhe lumturi në këtë ditë speciale

online2024- April 12, 2024

Cristiano Ronaldo e ka uruar festën e Fitër Bajramit. Ylli portugez përmes një postimi në Twitter uroi të gjithë besimtarët myslimanë. “Urime festa e Bajramit. ... Read More

Vlera e festës së Fitër Bajramit

online2024- April 10, 2024

Muslimanët kanë dy festa, dy bajrame, Bajramin e Ramazanit dhe Bajramin e Kurbanit. Këtë qartë e ka theksuar Muhammedi a.s. në një hadith të tij. ... Read More

Pas një muaj agjërimi, besimtarët myslimanë mbushin sheshin Skenderbej për faljen e namazit të Bajramit!

online2024- April 10, 2024

Besimtarët myslimanë në mbarë botën festojnë sot Fiter Bajramin. Pas përmbylljes së sakrificës dhe adhurimit ndaj Zotit përmes agjërimit në muajin e Ramazanit, besimtarët myslimanë ... Read More

BIK del me njoftim: Nesër përfundon muaji i Ramazanit – namazi i Fitër Bajramit falet të mërkurën në orën 06:45

online2024- April 8, 2024

Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar të gjithë besimtarët mysliman se dita e parë e Fitër Bajramit është të mërkurën më 10 prill 2024. “Kryesia ... Read More