Category: Ekonomi

Kurti poston një video-përmbledhje: Punë të mira po na presin në çdo sektor

admin- March 9, 2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përmbledhur projektet që janë në zhvillim e sipër nga Qeveria që ai drejton. Në një video të postuar në ... Read More

Euro dhe Dollari bëjnë kthesëne papritur në kursin e këmbimit

admin- January 2, 2024

Pas rënies që pasoi fluksin e emigrantëve që u kthyen në vendin tonë për festat e fundvitit, monedhat e huaja kanë nisur rimëkëmbjen. Thuajse të ... Read More

Fitojne 200 mijë $ në vit, të rinjtë shqiptarë po bëhen milionerë duke punuar online, dhe pa eksperience mund te fitosh..

admin- January 2, 2024

Shitja e njohurive profesionale në tregun global, ka pasur një rritje të befasishme gjatë vitit të fundit, kur shumica e profesionistëve shqiptarë kanë gjetur si ... Read More

Masat e BE-së dhe ngjarjet në veri, rënduan ekonominë e vendit

admin- January 1, 2024

Masat e Bashkimit Evropian, mosrealizimi i projekteve kapitale dhe zhvillimet në veri të Mitrovicës, ishin disa nga faktorët të cilët ndikuan në tkurrjen ekonomike përgjatë ... Read More

Bien çmimet, inflacioni kap vlerën e 4.6 përqind! Ndikoi rënia e çmimeve të karburantit dhe ushqimeve

admin- May 8, 2023

Çmimet kanë vijuar trendin rënës .Sipas të dhënave të Instat gjatë muajit prill të këtij viti inflacioni zbriti në nivelin 4.6%  nga 5.3% që ishte ... Read More

Nga Banka Botërore thonë se çmimet e mallrave pritet të regjistrojnë rënien më të madhe që nga pandemia

admin- April 28, 2023

Sipas Bankës Botërore, çmimet e mallrave këtë vit pritet të regjistrojnë rënien më të madhe që nga pandemia e koronavirusit. Banka Botërore njoftoi se rënia ... Read More

Bie çmimi i derivateve, Berjani thotë se do të ketë sërish rënie graduale

admin- March 16, 2023

Çmimet e derivateve në Kosovë gradualisht janë duke shënuar rënie. Sipas Fadil Berjanit, kryetar i Shoqatës së Naftëtarëve, kjo rënie po vjen si pasojë e ... Read More

BE-ja kufizon çmimin për produktet ruse të naftës

admin- February 5, 2023

Vendet e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për vendosjen e çmimit tavan për produktet ruse të naftës. Më vonë edhe vendet e G7-së dhe Australia ... Read More

Marka e famshme zvicerane prezanton modelin e ri të orës me Skënderbeun

admin- January 5, 2023

Një nga orëbërësit më të famshëm në botë, Franck Muller ka nxjerrë në shitje modelin e veçantë të orës luksoze me heroin kombëtar të shqiptarëve, ... Read More

FMN-ja paralajmëron se viti 2023 do të jetë vit i vështirë për ekonominë botërore

admin- January 2, 2023

Për pjesën më të madhe të ekonomisë botërore, viti 2023 do të jetë një vit i vështirë pasi forcat kryesore të rritjes globale – Shtetet ... Read More