Category: Shëndeti

Një simptomë më pak e njohur në vesh që mund të tregojë kancer

admin- April 13, 2024

Mjekët po paralajmërojnë për një simptomë më pak të njohur që shfaqet në vesh, e cila mund të tregojë kancerin e fytit. Sipas National Health ... Read More

Përse duhet të pini ujë me kripë çdo ditë, doza ditore që ju duhet

admin- April 9, 2024

A keni dëgjuar ndonjëherë për Ujin e Diellit? Bëhet fjalë për ujë me kripë natyrale, jo kripën e përpunuar të tavolinës, që e mbështet organizmin ... Read More

Pse është e rëndësishme të konsumoni hurme?

admin- March 25, 2024

Hurmat janë bërë tradicionalisht frute të cilat po simbolizojnë muajin e shenjtë të Ramazanit për shumë besimtarë që agjërojnë. Edhe pse tre hurma hahen në ... Read More

Të varfër dhe të lumtur: Shoqëritë që sfidojnë tendencat e kënaqësisë së jetës

admin- February 28, 2024

Në një studim të kohëve të fundit, studiuesit pyetën 3000 njerëz që jetojnë në shoqëri të varfra dhe të vogla, për kënaqësinë që marrin nga ... Read More

Si të shërosh veten nga trauma e ndarjes, sipas psikologes

admin- February 3, 2024

Të ndahesh nga partneri nuk është asnjëherë diçka e lehtë dhe pavarësisht mohimit, aty ku ka pasur ndjenja gjithmonë do ketë ndjesi lëndimi dhe dhimbje. ... Read More

Pse na bie të fikët?

admin- November 4, 2023

Një reduktim i papritur i rrjedhjes së gjakut në tru, kështu kanë shpjeguar tradicionalisht shkencëtarët pse njerëzve u bie të fikët. Hulumtimi i ri në ... Read More

Dhimbja e shpinës mund të jetë një shenjë e këtij problemi

admin- October 6, 2023

Dhimbja e shpinës është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore për të rriturit. Por ndërsa shpesh mund të ketë lidhje me ndonjë numër faktorësh ... Read More

Sëmundjet serioze që mund të dalloni në buzët tuaja – nga kanceri te pneumonia

admin- September 22, 2023

Shumë prej nesh na plasariten buzët dhe me afrimin e dimrit mund të jetë koha për vazelinë. Por përtej buzëve herë-pas-here të thata dhe të ... Read More

Pse duhet të konsumoni ujë me limon? Ja përfitimet shëndetësore që sjell

admin- July 18, 2023

Mënyra se si e nisim ditën tonë është mjaft e rëndësishme për mënyrën se si vazhdon dita jonë. Trupi ynë është i përbërë nga organe ... Read More

Si ndikon kafeja në organizmin e njeriut në temperatura të larta? Ne të gjithë bëjmë të njëjtin gabim që dëmton shëndetin tonë

admin- July 17, 2023

Nuk mjafton kur njerëzit thonë – e pi kafen me ujë sepse e di që është diuretik. Ka mbërritur edhe te ne vala tropikale dhe ... Read More