Category: Bota

“Ekrani blu i vdekjes”. Çfarë e shkaktoi kaosin global

online2024- July 21, 2024

Në bazë të problemit global në sistemet kompjuterike qëndron një përditësim i dështuar i softuerit antivirus CrowdStrike, i cili ka nxjerrë jashtë funksioni pajisjet Microsoft ... Read More

Mes presionit për të lënë garën edhe nga demokratët, cili do të jetë vendimi i Biden

online2024- July 21, 2024

Megjithë një javë aktivitetesh elektorale, intervistash dhe këmbënguljeje se ai është kandidati më i mirë për t’u përballur me republikanin Donald Trump, presidenti Joe Biden ... Read More

Erdogan hedh poshtë planin e OKB-së për ribashkim të Qipros

online2024- July 21, 2024

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke riafirmuar mbështetjen e ... Read More

Izraeli i kundërpërgjigjet ashpër Jemenit për dronin e lëshuar në Tel Aviv nga levizja Houthi, raportohet për disa viktima

online2024- July 21, 2024

Izraeli ka nisur sulme ajrore ndaj lëvizjes Houthi në Jemen, një ditë pasi një dron i lëshuar nga kjo organizatë goditi Tel Avivin. Ministri i ... Read More

Microsoft thotë se problemi kibernetik i preku 8.5 milionë pajisje Windows

online2024- July 21, 2024

Gjiganti Microsoft vlerëson se 8.5 milionë kompjuterë në gjithë botën janë përballur me probleme kibernetike në ditët e fundit. Kjo është shifra e parë që ... Read More

Pas atentatit, Trump kërcënohet me jetë së bashku me zëvendësin e tij

online2024- July 20, 2024

Të premten, Departamenti i Policisë së Jupiterit (JPD) njoftoi arrestimin e Michael M. Wiseman me akuzën e Kërcënimeve të Shkruara për Vrasje, pasi ai bëri ... Read More

Filxhanë çaji me cianid në dhomën 502! Misteri i vdekjeve të turistëve në hotelin luksoz në Bangkok

online2024- July 20, 2024

Vdekja e gjashtë turistëve në katin e pestë të hotelit luksoz “Grand Hyatt Erawan” në Bangkok, ka nxitur dyshimet për misterin që fshihet pas helmimit ... Read More

“Pas Trump radhën e kishte Biden”, hetimet e FBI: Thomas Matthew Crooks ka vepruar i vetëm

online2024- July 20, 2024

Pas shumë hetimesh, FBI dhe agjencia e inteligjencës amerikane kanë arritur në përfndimin se Thomas Matthew Crooks, personi që tentoi të vriste Donald Trump ka ... Read More

Pas kolapsit të djeshëm kibernetik, shërbimet globale po i rikthehen normalitetit

online2024- July 20, 2024

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të ... Read More

Trump bëri më shumë se 20 pretendime të rreme në RNC – CNN përmblodhi disa prej kryesoreve

online2024- July 19, 2024

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pranoi nominimin presidencial republikan të enjten në Konventën Kombëtare Republikane (RNC), duke bërë më shumë se 20 pretendime të rreme. Ai ... Read More