Category: TECH

Këto janë vendet ku TikTok tashmë është i ndaluar – dhe nuk janë pak

admin- April 27, 2024

TikTok është bërë një pikë e nxehtë në SHBA, ku legjislacioni i ri kërcënon një ndalim mbarëkombëtar, nëse kompania e saj mëmë me bazë në ... Read More

Çfarë është përgjysmimi i Bitcoin dhe pse ka rëndësi?

admin- April 20, 2024

“Minatorët” që nxjerrin Bitcoin nga matematika komplekse po marrin një ulje prej 50 për qind – duke reduktuar në mënyrë efektive prodhimin e ri të ... Read More

Viber prezanton funksionin e ri me Al

admin- April 14, 2024

Viber ka prezantuar një tjetër mjet të fuqizuar nga Al që do t’ua bëjë përdoruesve më të lehtë menaxhimin e mesazheve të palexuara në grup. ... Read More

Interneti satelitor edhe në Shqipëri, Elon Musk: “Starlink” është funksional në të gjithë territorin

admin- April 10, 2024

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e Shqipërisë. Lajmi u bë publik në rrjetin social “X” nga ... Read More

Serbia ‘’në këmbë’’ kundër Kosovës, Vuçiç: 2 vende po pengojnë anëtarësimin në KiE

admin- April 7, 2024

Mundësia që Kosova të anëtarësohet në Këshillin e Europës, ka ngritur Serbinë në këmbë. Presidenti Aleksandër Vuçiç, i cili ka krijuar një ekip që do ... Read More

WhatsApp zyrtarisht prezanton veçorinë e re

admin- March 25, 2024

WhatsApp ka zhvilluar funksionin për të “gozhduar” mesazhe në biseda individuale apo grupore në dhjetor të vitit 2023. Mesazhet gozhdohen me anë të funksionit ‘pin’ ... Read More

Cila është veçoria e re që Google do të prezantojë për telefonat Android

admin- March 16, 2024

Google do të prezantojë një veçori të re interesante në Android 15 të quajtur Archiving App. Sipas mediave të huaja, kjo veçori do t’i lejojë përdoruesit ... Read More

Dhoma e Përfaqësuesve kalon projektligjin që mund ta ndalojë TikTok-un në SHBA

admin- March 13, 2024

Projektligji i TikTok-ut ka marrë vota të mjaftueshme për të kaluar Dhomën e Përfaqësuesve. Kjo mund të çojë në heqjen e TikTok-ut nga të gjitha ... Read More

OpenAI tani krijon video të rreme. Dridhen Hollywood the politikanët

admin- February 28, 2024

Imazh i gjeneruar me inteligjencë artificiale OpenAI, kompania kaliforniane që mahniti botën me ChatGpt, i ka lënë sërish të gjithë pa fjalë me Sora-n, inteligjenca ... Read More

Bitcoin arrin në 63,000 dollarë

admin- February 28, 2024

Bitcoin ka arritur në 63,000 dollarë për herë të parë që nga nëntori 2021 – duke e vendosur kriptomonedhën afër një rekordi të ri. Një ... Read More