17 të vdekur dhe 40 të plagosur nga sulmi i sotëm rus mbi objektet civile në Zaporizhzhia

Granatimet në qytetin juglindor të Ukrainës, Zaporizhzhia, kanë vrarë të paktën 17 persona, ka thënë zyrtari i qytetit Anatoliy Kurtev.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i lartë presidencial i Volodymyr Zelensky, tha se shifrat paraprake sugjeronin 17 të vdekur dhe 40 të plagosur pas një sulmi në shtëpi banimi.

“Rusët nuk janë në gjendje të përgjigjen në fushën e betejës dhe për këtë arsye godasin qytetet në pjesën e pasme,” tha ai.

Qyteti shtrihet 125 km (80 milje) nga centrali bërthamor i mbajtur nga Rusia që është më i madhi në Evropë.

Më herët, zyrtari i qytetit Anatoliy Kurtev kishte thënë se të paktën 17 njerëz u vranë nga bombardimet kur raketat goditën një kompleks apartamentesh dhe ndërtesa të larta.

Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur raportin./Abcnews.al

CATEGORIES
Share This