A mundet Ron DeSantis, një yll republikan në rritje, të ‘lë në hije’ Donald Trumpin?

A mundet Ron DeSantis, një yll republikan në rritje, të ‘lë në hije’ Donald Trumpin?

Të gjithë sytë janë te guvernatori i ri i Florida-s, Ron DeSantis, i cili media dhe ekspertë parashikojnë se mund të rivalizojë Donald Trumpin për nominimin presidencial republikan në zgjedhjet presidenciale 2024.

Rizgjedhja e Ronald Dion DeSantis si guvernator i shtetit amerikan të Floridës ka zënë titujt kryesorë të mediave në të gjithë SHBA-në dhe jo vetëm – pasi mediat lokale e quanin atë “DeFUTURE” dhe “udhëheqësi i ri i Partisë Republikane”.

Dhe, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, duke siguruar pothuajse 60 për qind të votave kundër rivalit demokrat Charlie Crist në zgjedhjet afatmesme në SHBA të martën, DeSantis po vlerësohet si një yll në rritje dhe një pretendent i mundshëm për zgjedhjet presidenciale të SHBA-së në vitin 2024.

Fitorja e 44-vjeçarit në këtë shtet u përshkrua si një “epokë e re” nga Fox News – i vetmi rrjet i madh që transmetoi fjalimin e fitores së DeSantis të plotë.

Gjatë fjalimit, turma thirri “dy vjet të tjerë”, në atë që disa spekulojnë mund ta inkurajojnë atë të kandidojë për president.

Ai u vlerësua gjithashtu si “fituesi i vetëm më i madh i natës” nga ish-kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Newt Gingrich.

DeSantis “pothuajse me siguri do të bëhet pika referencë për të gjithë në Partinë Republikane që duan të lëvizin përtej presidentit Trump”, thotë Gingrich.

Mediat lokale gjithashtu shpejtuan të theksonin se Donald Trump fitoi në Florida në vitin 2020 me 3.3 pikë përqindje mbi Joe Biden ndërsa DeSantis mposhti Crist me 19.4 pikë përqindjeje.

Por vëmendja e sapogjetur ndaj DeSantis duket se “e ka prekur nervin” e Donald Trump, i cili ka lënë të kuptohet se do të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024 – lajm që parashikohet të shpallet zyrtarisht më 15 nëntor.

Pavarësisht se fillimisht e mbështeti atë, ish-presidenti e quajti DeSantis “Ron DeSanctimonious” dhe e vlerësoi veten si ndihmues për politikanin të fitonte kur ai kishte qenë “në formë të dëshpëruar”.

“Ai ishte i vdekur politikisht…kishte miratim të ulët, sondazhe të këqija dhe nuk kishte para, por ai tha se nëse unë do ta mbështesja atë, ai mund të fitonte”, citohet të ketë shkruar Trump në mediat sociale dhe gjithashtu lavdëroi veten për “rregullimin” e fushatës së DeSantis “e cila ishte plotësisht e shkatërruar”.

Gjithashtu, 76-vjeçari Trump madje kërcënoi se do të zbulonte informacione jo të këndshme për DeSantis nëse ai përpiqet të kandidojë për kandidatin republikan në 2024.

“Nëse ai kandidon, do t’ju tregoj gjëra për të që nuk do të jenë shumë të këndshme. Unë di më shumë për të se kushdo tjetër përveç gruas së tij, e cila me të vërtetë po drejton fushatën e tij”, tha Trump për The Wall Street Journal të martën.

Ngritja në politikë

Sipas shkrimit në fjalë, përcjell Telegrafi, DeSantis lindi në Jacksonville dhe kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në Dunedin përpara se të diplomohej në Universitetin Yale dhe Shkollën Juridike të Harvardit.

Ai gjithashtu ka një përvojë ushtarake pasi iu bashkua Marinës së SHBA-së në vitin 2004, ku u promovua në toger dhe gjithashtu shërbeu si këshilltar ligjor i SEAL Team One.

Pas një dislokimi në Irak në vitin 2007, ai u kthye në SHBA për të shërbyer si Asistent Special i Prokurorit të SHBA-së në Zyrën e Prokurorit të SHBA-së në Distriktin e Mesëm të Floridës.

Ai u zgjodh për herë të parë në Kongres në vitin 2012 pasi mposhti Heather Beaven dhe kandidoi shkurtimisht për Senatin e SHBA-së në vitin 2016 përpara se të tërhiqej kur senatori aktual Marco Rubio kërkoi rizgjedhjen.

Në vitin 2018, rezultatet e afërta të fitores së tij të parë si guvernator i Florida-s shkaktuan një rinumërim përpara se të shpallej si fitues ku ai fitoi me një diferencë prej 0.4 për qind ndaj kryebashkiakut të Tallahassee, Andrew Gillum.

Para rizgjedhjes së tij në vitin 2022, DeSantis shërbeu si guvernatori i 46-të i Florida-s që nga janari 2019 dhe përfaqësoi distriktin e 6-të të Floridës në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së nga 2013 deri në 2018.

Gjatë pandemisë së shkaktuar nga Covid-19, ai kundërshtoi vendosjen e kufizimeve të tilla si mandatet e maskave dhe madje ndaloi institucionet që të kërkonin prova të vaksinimit.

Ndryshe, më shumë se 82,000 njerëz në Florida kanë vdekur nga coronavirusi që nga fillimi i pandemisë.

CATEGORIES
Share This