Avioni rus lëshoi ​​raketa drejt një avioni britanik mbi Detin e Zi

Një avion rus lëshoi ​​një raketë pranë një avioni britanik që patrullonte hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi më 29 shtator.

Kështu deklaroi ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, duke iu referuar gazetës “The Guardian”.

Wallace i tha parlamentit se Britania kishte pezulluar patrullimet pas incidentit dhe kishte ngritur shqetësimet e saj me ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Ministri deklaroi se dy Su-27 ruse ndërvepruan me “avionin e paarmatosur të Forcave Ajrore Mbretërore RC-135 Rivet Joint”, njëri prej të cilëve “gjuajti një raketë në zonën e Rivet Joint”.

“Nuk është e pazakontë që aeroplanët të shoqërohen dhe ky nuk ishte përjashtim, megjithatë, gjatë këtij angazhimi u zbulua se një nga Su-27 kishte lëshuar një raketë në afërsi të ngushtë të Rivet Joint përtej rrezes vizuale. Kohëzgjatja totale e ndërveprimit midis aeroplanit rus dhe aeroplanit britanik ishte rreth 90 minuta. Patrulla përfundoi dhe aeroplanët u kthyen në bazë”, tha Wallace.

Rusia tha se ishte një gabim teknik dhe Wallace shtoi se Britania kishte rifilluar patrullimet.

Zyrtari i mbrojtjes theksoi se patrullimet tani shoqërohen me avionë luftarakë.

CATEGORIES
Share This