Cilat janë aftësitë raketore të Iranit dhe “deri ku mund të godasin ato”?

Cilat janë aftësitë raketore të Iranit dhe “deri ku mund të godasin ato”?

Që nga sulmi ndaj ambasadës së tij në Siri javën e kaluar, Irani ka kërcënuar se do të sulmojë Izraelin.

Dhe më herët gjatë ditës së shtunë, komandot iraniane “konfiskuan” një anije mallrash të lidhur me Izraelin me 25 anëtarë të ekuipazhit në bord, duke u ulur në anije me helikopter.

Në orët më pas, Izraeli ka vënë të gjitha forcat e tij në “gatishmëri të plotë”, përfshirë dhjetëra aeroplanë luftarakë dhe ka ndryshuar udhëzimet e tij të mbrojtjes të Komandës së Frontit të Brendshëm.

Ndryshe, siç shkruan Sky News, përcjell Telegrafi, Irani ka zhvilluar një sërë raketash balistike dhe dronë në një program që ka shqetësuar prej kohësh Perëndimin.

Raketat janë një pjesë e rëndësishme e arsenalit në dispozicion të Teheranit pasi ai kërcënon të sulmojë.

Por cilat janë aftësitë e tij raketore:

Sipas Zyrës Amerikane të Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, Irani është i armatosur me numrin më të madh të raketave balistike në Lindjen e Mesme.

Ndërkohë media “gjysmë-zyrtare” iraniane e lajmeve ISNA publikoi një grafik që tregon nëntë raketa iraniane që tha se mund të arrijnë në Izrael.

Këto përfshinin ‘Sejil’, e aftë për të fluturuar me më shumë se 17,000 km në orë dhe me një distancë prej 2,500 km, ‘Kheibar’ me një distancë prej 2,000 km dhe ‘Haj Qasem’, i cili ka një rreze veprimi prej 1,400 km.

Në gusht, Irani tha se kishte ndërtuar një dron të avancuar të quajtur Mohajer-10 me një rreze operative prej 2,000 km, i aftë për të fluturuar deri në 24 orë.

Vendi ka pretenduar gjithashtu se ka një raketë balistike hipersonike të prodhuar në vend, e cila mund të fluturojë të paktën pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit.

Irani ka gjithashtu raketa si Kh-55, një armë të lëshuar nga ajri me një rreze veprimi deri në 3,000 km dhe raketën e avancuar kundër anijes Khalid Farzh./Telegrafi

CATEGORIES
Share This