Cilat janë pesë humbjet më të mëdha ruse në Ukrainë?

Pesë nga humbjet më të kushtueshme ushtarake të Rusisë në luftën aktuale kundër Ukrainës i kanë kushtuar atij vendi më shumë se një miliard dollarë, sipas Newsweek.

Sipas llogaritjeve të revistës amerikane Forbes, raportuar nga Newsweek, nga fillimi i luftës më 24 shkurt deri më 24 gusht, Rusia ka humbur rreth 12,142 pajisje me vlerë 16.56 miliardë dollarë, duke theksuar se këtu nuk përfshihen raketat e përdorura nga Rusia.

Forbes beson se humbja më e dhimbshme dhe e shtrenjtë ruse ishte anija luftarake “Moskva”, flamuri i Flotës ruse të Detit të Zi, e vlerësuar në rreth 750 milionë dollarë.

Kjo anije u mbyt në prill, me Ukrainën që tha se e goditi dhe e fundosi, megjithëse Rusia tha se një zjarr ishte përgjegjës.

Lista e humbjeve

Sa i përket katër humbjeve të tjera më të mëdha për Rusinë, ato janë:

– Avioni Il-76 me vlerë 86 milionë dollarë.

– Anija sulmuese amfibe “Saratov”, me vlerë 75 milionë dollarë.

– Avion Su-30SM, me vlerë 50 milionë dollarë.

– Avion Su-34 me vlerë 40 milionë dollarë.

Newsweek tha se kontaktoi Ministrinë ruse të Mbrojtjes për të marrë konfirmimin e vlerës së humbjeve ushtarake ruse, por nuk mori një përgjigje.

Revista raportoi se të hënën e kaluar, gjenerali amerikan në pension Barry McCaffrey shkroi në një postim në Twitter se Rusia po vuan gjithnjë e më shumë nga kjo luftë dhe se ka shenja të “presionit serioz ndaj Moskës si rezultat i rritjes së humbjeve ushtarake dhe izolimit ekonomik. “

Sa i përket shkallës së humbjeve të Ukrainës, revista tha se nuk kishte njohuri, por gjenerali brigade i ushtrisë ukrainase Volodymyr Karpenko vlerësoi në fund të qershorit se disa njësi të forcave të armatosura ukrainase kishin humbur deri në gjysmën e pajisjeve të tyre.

CATEGORIES
Share This