Dëshmi tronditëse nga tragjedia e Seulit në Korenë e Jugut

Njerëzit binin në shesh si domino. Kështu e nis rrëfimin Jessi Jassicah, e cila dëshmon atë që pa me sytë e saj gjatë tragjedisë e Seulit, raporton BBC.

“Isha në një lokal në cep të rrugicës ku ndodhi përplasja të shtunën mbrëma. Sapo kishte hapur një shishe shampanjë, kur dëgjova një britmë dhe u ktheva për të parë. Njerëzit tashmë kishin rënë dhe ata binin si domino, duke rënë në shesh”, tha ajo, duke përshkruar atë që pa në një video që postoi në Facebook.

Ajo thotë se njerëzit më pas filluan të përpiqeshin për t’u ngritur dhe siguria u përpoq t’i ndalonte ata të hynin në lokal, ndërsa përpiqeshin t’i shpëtonin shtypjes.

“Unë u mbylla për një kohë sepse sigurimi nuk më la të dilja. U tmerrova kur pashë njerëz që pështynin gjak dhe u kryen CPR”, tha ajo.

Ajo thotë se kur arriti të dilte dhe shkoi në rrugicën tjetër, u trondit kur zbuloi se “turistët ende po kërcenin, ata ende po bënin fotografi”.

“Ishte tronditëse sepse shumë njerëz nuk e panë lajmin, ata ende nuk e dinin se çfarë po ndodhte.”

Dëshmitarë të tjerë kanë përshkruar skena të kaosit të plotë kur rrugët e ngushta të lagjes popullore të jetës së natës Itaewon të Seulit u mbushën me njerëz, në turma që i mbytën.

Videoklipet e katastrofës treguan tmerrin e vërtetë, me një dëshmitar që e krahason fatkeqësinë me një film lufte. Më shumë se 150 vdiqën, më shumë se 80 u plagosën.

Një mjek në vendngjarje tha se “fytyrat e shumë viktimave ishin të zbehta”.

“Nuk mund t’ua kapja pulsin apo frymën dhe shumë prej tyre kishin hundë të gjakosur”.

CATEGORIES
Share This