Djali i zëdhënësit të Kremlinit refuzon të bashkohet me ushtrinë ruse në Ukrainë

Djali i zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov refuzoi të bashkohej me ushtrinë ruse në një telefonatë shakaje të realizuar nga aktivistët e opozitës.

Shakaja virale u publikua në internet menjëherë pasi presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi një “mobilizim të pjesshëm”.

Dmitry Peskov u tha gazetarëve se ishte “i vetëdijshëm për këtë”, por tha se transkripti i plotë i telefonatës nuk ishte publikuar, raporton euronews.

Mashtrimi u krye drejtpërdrejt nga Dmitri Nizovtsev, drejtuesi i kanalit “Politika e Popullit” në YouTube, i krijuar nga mbështetësit e figurës së opozitës ruse të burgosur, Alexei Navalny.

Në videon virale, Nizovtsev telefonoi Nikolai Peskov, duke u paraqitur si një rekrutues i ushtrisë i ngarkuar për të thirrur rezervistët për të luftuar në Ukrainë.

“Sot ju është dërguar një thirrje [për ekzaminim mjekësor],” i tha Nizovtsev me një zë të vendosur Nikolai Peskov.

Por 32-vjeçari la të kuptohej se do të refuzonte të regjistrohej, duke thënë “sigurisht që nuk do të vijë nesër në orën 10:00. Duhet ta kuptoni, nëse e dini se unë jam zoti Peskov, sa e gabuar është që unë të jem atje”.

“Do të merrem me të në një nivel tjetër”, tha Nikolai, përpara se të deklaronte se ai nuk është një “gradë dhe dosje” vullnetare. “Nuk e kam problem të mbroj atdheun tim – por më duhet të kuptoj përshtatshmërinë e paraqitjes sime atje, e kam fjalën për disa nuanca politike”.

Moska ka thënë se “mobilizimi i pjesshëm” do të përfshijë vetëm 300 mijë rezervistë që kanë “përvojë ushtarake”, por disa qytetarë po ikin nga vendi pas fjalimit të Putinit. /Telegrafi

CATEGORIES
Share This