Horror në Korenë e Jugut për Halloween, të paktën 146 viktima dhe qindra të plagosur në rrugët e Seulit

Të paktën 146 persona u vranë dhe mbi 150 të tjerë u plagosën pasi u shtypën nga një turmë e madhe, që po shtynte përpara në një rrugë të ngushtë gjatë festimeve të Halloween-it në Korenë e Jugut.

Choi Seong-beom, shefi i departamentit të Zjarrfikësit të Seulit, tha se numri i të vdekurve mund të rritet pasi punonjësit e urgjencës po vazhdonin të transportonin të lënduarit në spitale.

Kjo ishte ngjarja e parë e Halloween-it pa maska në natyrë që nga pandemia.

Sipas “BBC”, incidenti vdekjeprurës ndodhi në një kodër ku njerëzit në majë u rrëzuan, duke shkaktuar një përplasje masive.

Raportohet se kishte 100 mijë argëtues në zonë.

“Zona është ende kaotike, kështu që ne ende po përpiqemi të kuptojmë numrin e saktë të njerëzve të plagosur”, tha Moon Hyun-joo, një zyrtar në Agjencinë Kombëtare të Zjarrit për agjencinë e lajmeve “Reuters”.

Shtetas të huaj raportohet të jenë në mesin e shumë të transferuarve në spitalet aty pranë.

Videot në mediat sociale treguan njerëzit e shtrirë të shpërndarë në cepat e rrugicave.

Policia konfirmoi gjithashtu se dhjetëra njerëzve po u jepej ndihma e parë në rrugë ndërsa shumë të tjerë janë dërguar në spitalet aty pranë.

Një oficer i policisë lokale tha se ai ishte i informuar se një rrëmujë ndodhi në rrugët e Itaewon-it, ku një turmë njerëzish u mblodhën për festimet e Halloween.

Oficeri kërkoi anonimitet, duke thënë se detajet e incidentit ishin ende nën hetim.

Disa raporte të mediave lokale më herët thanë se përplasja ndodhi pasi një numër i madh njerëzish nxituan të largoheshin nga një bar.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, lëshoi ​​një deklaratë duke u bërë thirrje zyrtarëve që të sigurojnë trajtim të shpejtë për të lënduarit dhe të rishikojnë sigurinë e vendeve të festimit.

Ai gjithashtu udhëzoi Ministrinë e Shëndetësisë që të vendosë me shpejtësi ekipet e ndihmës mjekësore në rast fatkeqësie dhe të sigurojë shtretërit në spitalin aty pranë për të trajtuar të lënduarit.

CATEGORIES
Share This