Irani po përgatitet për luftë: çfarë do të thotë për Ukrainën një konflikt i ri në Lindjen e Mesme

Irani po përgatitet për luftë: çfarë do të thotë për Ukrainën një konflikt i ri në Lindjen e Mesme

Lindja e Mesme është sërish në prag të një lufte të madhe.

Siç raportohet nga Wall Street Journal, Arabia Saudite ndau inteligjencën me SHBA-në për një sulm të afërt nga Irani.

Sipas deklaratave të përfaqësuesve të Arabisë Saudite dhe Shteteve të Bashkuara, ushtria amerikane në Lindjen e Mesme është ngritur në një nivel më të lartë të gatishmërisë luftarake.

Autoritetet iraniane reaguan ndaj informacionit në stilin e tyre. Duke iu përgjigjur pyetjeve të korrespondentëve në lidhje me raportet e Wall Street Journal, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasse Kanaani e quajti një informacion të tillë “një trillim të njëanshëm të lajmeve nga disa parti perëndimore dhe sioniste” që synon të shkatërrojë “tendencat pozitive” aktuale në marrëdhëniet me vendet e rajon.

Në vend të kësaj, ngritja e një flamuri të kuq në qytetin e shenjtë shiit Qom mbi xhaminë Jamkaran ishte dëshmi e planeve reale të Teheranit. Një hap i tillë për Iranin është një demonstrim i gjendjes së luftës. Hera e fundit që u ngrit ky flamur ishte në janar 2020 si përgjigje ndaj vdekjes së gjeneralit Qassem Soleimani, pas së cilës u krye një sulm me raketa ndaj objekteve ushtarake amerikane në Irak.

Pra, sa e lartë është probabiliteti i një lufte të re dhe cilat mund të jenë pasojat e saj, përfshirë Ukrainën?

Konflikti në sfondin e protestave

Marrëdhëniet midis Iranit dhe Arabisë Saudite vështirë se mund të quhen të mira. Të dy vendet nuk kanë pasur marrëdhënie diplomatike që nga janari i vitit 2016, kur ambasada saudite në Teheran u sulmua në përgjigje të ekzekutimit nga Riadi të një udhëheqësi të shquar mysliman shiit.

Marrëdhëniet u përkeqësuan më tej pasi Irani akuzoi autoritetet saudite në shtator 2016 për vrasjen e qëllimshme të rreth 400 pelegrinëve iranianë gjatë një rrëmuje në qytetin e shenjtë të Mekës në vitin 2015.

Arabia Saudite e ka quajtur prej kohësh Iranin kërcënimin më të madh për stabilitetin në Lindjen e Mesme, duke pasur parasysh programin e tij bërthamor, mbështetjen e Iranit për një sërë grupesh ekstremiste nga Libani dhe Iraku në Jemen.

Vërtetë, disa raunde negociatash të drejtpërdrejta midis diplomatëve sauditë dhe iranianë u zhvilluan në Bagdad vitin e kaluar dhe pati raportime për praninë e përtërirë diplomatike. E në fillim të këtij viti, presidenti i Iranit, Ibrahim Raisi, madje deklaroi se vendi i tij është i gatshëm për negociata të mëtejshme me Arabinë Saudite.

Pse i duhej Iranit të përshkallëzohej tani?

Sulmi i fundit terrorist në një vend të shenjtë në Shiraz, i pretenduar nga Shteti Islamik, kërkon veprim vendimtar nga udhëheqja iraniane si një demonstrim se regjimi është ende në kontroll të vendit.

Kjo bëhet veçanërisht e rëndësishme në sfondin e lëvizjes protestuese që po vazhdon prej gati dy muajsh në vend. Në të njëjtën kohë, autoritetet tashmë kanë përdorur shumicën e metodave klasike të shpërndarjes së protestuesve, por nuk ia kanë arritur qëllimit.

Për më tepër, lidershipi iranian akuzoi SHBA-në, Izraelin dhe… Arabinë Saudite për nxitjen të protestave.

Muajin e kaluar, Teherani madje kërcënoi Arabinë Saudite me nevojën për të kufizuar mbulimin e lajmeve në gjuhën perse të protestave që po zhvillohen në të gjithë Iranin.

Krijimi i një “casus belli” nga Irani për qëllimet e tij propagandistike për të “hakmarrë” kundër kundërshtarëve të tij rajonalë mund të ketë disa dimensione: të justifikojë sulmet ndaj objekteve energjetike në Arabinë Saudite, sulmet ndaj Izraelit sepse avionët izraelitë goditën objektet iraniane në Siri; gjithashtu ndër objektivat e mundshëm të reagimit asimetrik të Iranit është qyteti i Erbilit, ku janë vendosur trupat amerikane, dhe pjesë të tjera të Irakut me një popullsi kurde.

Kush do të luftojë për çfarë?

Perspektiva e luftës me Iranin nuk ishte befasi për Arabinë Saudite. Kërcënimi iranian është një nga faktorët kryesorë në strategjinë e tij ushtarake.

Përveç shqetësimeve për programin bërthamor, përfaqësuesit e Iranit po shkaktojnë probleme. Sipas të dhënave të vlerësimit amerikan të fuqisë ushtarake Global Firepower Index 2022 , Irani tejkalon Arabinë Saudite me personel ushtarak – 48 milion njerëz kundrejt 18 milion (përshtatshëm për shërbim – 40 milion kundër 16 milion njerëzve, përkatësisht).

Në të njëjtën kohë, Arabia Saudite ka një buxhet më të madh të mbrojtjes – 46 miliardë dollarë në krahasim me 5 miliardë dollarë – dhe ia kalon Iranit për nga sasia dhe cilësia e armëve.

Importet e armëve kanë luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në vizionin e forcimit të sigurisë në Gjirin Persik. Arabia Saudite është importuesi i dytë më i madh i armëve në botë. Shpenzimet e saj për mbrojtjen janë rritur ndjeshëm gjatë dekadës së fundit, pjesërisht për shkak të një rritje të konsiderueshme në vëllimet e prokurimeve të shkaktuara nga lufta në Jemen.

Në vend të kësaj, mund të identifikohen një sërë faktorësh kyç që formësojnë strategjinë ushtarake të Iranit.

Së pari, ekziston mosbesimi historik dhe konfrontimi i vazhdueshëm midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

Edhe në kohën e administratës së mëparshme të Shtëpisë së Bardhë kishte paqartësi në marrëdhëniet mes vendeve. Zyrtarët sauditë mirëpritën vendimin e administratës së Donald Trump për t’u tërhequr nga Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) në 2018 dhe ishin më pak se entuziastë për vendimin për të rifilluar bisedimet shumëpalëshe me Iranin për një marrëveshje të rinovuar.

Aktualisht, administrata e presidentit Joe Biden po kërkon të kalibrojë lidhjet SHBA-Saudite. Në veçanti, vizita e Biden në Arabinë Saudite në korrik 2022 u pa si një hap i rëndësishëm drejt rivendosjes së nivelit të besimit midis sauditëve dhe SHBA-së pas vrasjes së Jamal Khashoggi.

my-portfolio

Në të njëjtën kohë, vendimi i udhëheqjes saudite për të ulur ndjeshëm prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë, i cili u pozicionua si një vendim i përbashkët i OPEC+, tani krijon presion shtesë politik për administratën amerikane në prag të zgjedhjeve afatmesme. Kongresi më 8 nëntor, dhe gjithashtu minon bazën për një regjim efektiv të sanksioneve kundër Rusisë.

Kjo tashmë ka shkaktuar një stuhi kritikash nga kongresmenët, duke përfshirë propozimet për të rishikuar bashkëpunimin e mbrojtjes së SHBA me Arabinë Saudite, tërheqjen e të gjitha forcave amerikane nga rajoni i Gjirit dhe rishpërndarjen e pajisjeve ushtarake, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes raketore.

Atuti i dytë i Iranit është strategjia e tij e luftës asimetrike.

Irani ka arsenalin më të madh në Lindjen e Mesme të raketave të lundrimit, raketave tokë-tokë dhe mjeteve ajrore pa pilot që mbulojnë të gjithë territorin e Arabisë Saudite, duke përfshirë vendet strategjike në bregun e Detit të Kuq. Përveç kësaj, Irani po teston mjetet e luftës në hapësirën kibernetike të fituara gjatë dekadës së fundit.

Regjimet e sanksioneve që veprojnë kundër Iranit, për arsye të dukshme, kufizojnë fuqinë e tij blerëse në tregjet e huaja. Sipas bazës së të dhënave të transferimit të armëve SIPRI , gjatë periudhës 2011-2021, Irani mori sisteme të mbrojtjes ajrore, raketa, sensorë dhe pajisje të tjera nga vende si Bjellorusia, Kina (gjatë periudhës 2011-2015) dhe Rusia, e cila furnizoi shumicën njësi armësh dhe pajisjesh për të gjithë këtë periudhë.

Skenarët e luftës

Cila mund të jetë rrjedha e një lufte të re në Lindjen e Mesme?

Skenari është negativ: një konflikt në shkallë të plotë i provokuar nga Irani

Një kërcënim i rëndësishëm për stabilitetin në rajon është logjika specifike e natyrshme në regjimet autoritare. Krijimi i një preteksti të sajuar për luftë mund të diktohet nga dëshira për të bashkuar shoqërinë, duke krijuar kështu një kundërpeshë ndaj protestave brenda vendit.

Në të njëjtën kohë, nëse kujtojmë situatën me vrasjen e Kasem Sulejmanit, nuk ka nevojë të flasim për mobilizim të përgjithshëm, thirrjes për hakmarrje do t’i përgjigjen vetëm pjesë të caktuara të popullsisë, në radhë të parë – përfaqësues të strukturave të sigurisë dhe ushtrisë. .

Në rastin e një lufte klasike, për SHBA-në do të vijë momenti i së vërtetës, i cili do të kërkojë përmbushjen e detyrimeve të sigurisë. Duket se lidershipi i Arabisë Saudite duhet të kuptojë se si do të veprojnë Shtetet e Bashkuara në rast të një zhvillimi kaq negativ, duke pasur parasysh disa tensione që ekzistojnë në marrëdhëniet mes përfaqësuesve të Partisë Demokratike të SHBA-së dhe udhëheqjes saudite.

Skenari themelor: “Ndëshkimi” asimetrik iranian

Irani është gjithashtu i paaftë për të zhvilluar një luftë ofensive në shkallë të plotë, duke pasur parasysh armët e tij të kufizuara sulmuese dhe mungesën e burimeve rezervë të furnizimit. Prandaj, ka të ngjarë që Teherani të veprojë në mënyrën e zakonshme – përmes përfaqësuesve të tij.

Në të njëjtën kohë, shanset për një skenar pozitiv – që palët të arrijnë të përmbahen nga lufta – po bëhen gjithnjë e më pak. Nëse nuk ka ndryshim regjimi në Iran, komuniteti botëror do të ketë të kuptuar se zgjidhja e problemit bërthamor iranian qëndron në sferën ushtarake.

Mundësia e luftës rritet me përparimin e Iranit drejt armëve bërthamore.

* * * * *

Për interesat e Ukrainës, çdo destabilizim në Lindjen e Mesme është i rrezikshëm, sepse do të largojë vëmendjen dhe burimet e partnerëve tanë perëndimorë nga nevojat e frontit ukrainas.

Përveç kësaj, çështja e çmimeve globale të energjisë dëmton tashmë interesat kombëtare, sepse çmimet e larta i lejojnë Rusisë të vazhdojë luftën në Ukrainë.

Në rast të një konflikti në shkallë të gjerë në rajon, ekonomia botërore do të marrë “goditje çmimesh”, pasojat e të cilave është e vështirë të parashikohen.

Në të njëjtën kohë, konflikti në rajon mund të kufizojë ndjeshëm aftësinë e Iranit për të ndihmuar Rusinë me furnizimin me dronë, dhe më e rëndësishmja, me raketa balistike. Të paktën sepse vetë Teherani do të ketë nevojë për to.

Për më tepër, përfshirja e SHBA-së në konflikt i bën shumë të mundshme goditjet në objektet e kompleksit ushtarako-industrial të Iranit.

Megjithatë, për momentin, faktorët negativë duken më të rëndësishëm, gjë që e bën një luftë të mundshme në Lindjen e Mesme një tjetër sfidë shumë të vështirë për Ukrainën.

CATEGORIES
Share This