Ish-spiuni rus dhe koloneli Rus thotë se Rusia tashmë e ka humbur luftën, fundi është vetëm çështje kohe

Ish-koloneli i Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB) Igor Girkin argumentoi se Kremlini e kishte humbur tashmë luftën.

Në mesazhin e tij të ndarë me rreth 430,000 ndjekësit e tij në Telegram të hënën, Girkin tha: “Lufta në Ukrainë do të vazhdojë derisa Rusia të mposhtet plotësisht. Ne tashmë e kemi humbur luftën, fundi është vetëm çështje kohe.”

Duke luajtur një rol të rëndësishëm në konfliktet në rajonin e Donbasit në vitin 2014, Girkin organizoi militantë të lidhur me përkrahësin e Kremlinit, Republikën Popullore të Donetskut (DHC), dhe më vonë mori ministrinë e mbrojtjes të DHC në të njëjtin vit.

Koloneli në pension nga organizata vendase e inteligjencës FSB shërbeu gjithashtu si komandant i forcave të DHC dhe Republikës Popullore të Luhansk (LHC), të cilat shpallën pavarësinë e tyre të njëanshme nga Ukraina në 2014.

Girkin është ndër blogerët nacionalistë dhe pro luftës që kritikojnë Kremlinin në Rusi./KosovaPost

CATEGORIES
Share This