Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruajnë marrëveshje të përbashkët historike

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan të martën një marrëveshje të tregtisë së lirë, e para e këtij lloji që Izraeli ka lidhur me një vend arab, shkruan ABC News.

Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga SHBA-ja në vitin 2020, e para nga të ashtuquajturat Marrëveshje të Abrahamit që Izraeli i arriti me katër kombe arabe. Që atëherë, të dy vendet kanë rritur bashkëpunimin në një sërë sektorësh ekonomikë.

“Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe sapo nënshkruan një Marrëveshje historike të Tregtisë së Lirë – e para e këtij qëllimi që do të nënshkruhet midis Izraelit dhe një shteti arab”, shkroi në Twitter kryeministri izraelit Naftali Bennett. “Kjo ishte MTL-ja më e shpejtë që u nënshkrua në historinë e Izraelit”.

Dorian Barak, president i Këshillit të Biznesit Emiratet e Bashkuara Arabe-Izrael, parashikoi se tregtia dypalëshe do të kalonte dy miliardë dollarë këtë vit, duke u rritur në 5 miliardë dollarë në pesë vitet e ardhshme.

“Dubai po bëhet shpejt një qendër për kompanitë izraelite që shikojnë në Azinë Jugore, Lindjen e Mesme dhe Lindjen e Largët si tregje për mallrat dhe shërbimet e tyre”, tha ai. “Afro 1000 kompani izraelite do të punojnë brenda dhe përmes Emirateve të Bashkuara Arabe deri në fund të vitit”.

Izraeli ka marrëdhënie tregtare më të kufizuara me Jordaninë dhe Egjiptin fqinjë, vende arabe që nënshkruan traktate paqeje me Izraelin dekada më parë.

Në vitet para Marrëveshjes së Abrahamit, Izraeli kishte rritur në mënyrë të qëndrueshme bashkëpunimin me shtetet arabe të Gjirit si Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat ndajnë shqetësimet e sigurisë për Iranin.

Mbështetësit e marrëveshjeve i shohin ato si një përparim historik në diplomacinë e Lindjes së Mesme. Palestinezët i hodhën poshtë marrëveshjet si një tradhti të kauzës së tyre. Sipas tyre, marrëveshjet shkatërruan një konsensus të gjatë arab se çdo normalizim me Izraelin duhet të vijë në këmbim të progresit në procesin që janë Palestina e Izraeli.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )