Media nordike zbulon planin djallëzor! Luftë Greqi-Turqi, në fillim sulmojnë grekët, por si është e vërteta…!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thuhet se është gati të përshkallëzojë më tej tensionin me Greqinë. Sipas një raporti të Nordic Monitor, Erdogan, i cili muajt e fundit ka kërcënuar vazhdimisht se do të pushtojë ishujt grekë në Egje, po planifikon të vendosë një njësi sekrete, të trajnuar posaçërisht nën shërbimin turk të inteligjencës MIT.

Grupi është një “mjet” relativisht i ri në arsenalin e inteligjencës turke dhe do të përdoret për herë të parë për të kryer një operacion të fshehtë të stilit ushtarak kundër një vendi perëndimor, thuhet në raport.

Tre skenarët

Sipas Nordic Monitor, plani turk përfshin disa opsione. Nga sabotimi i ishujve grekë afër kontinentit turk deri te ngritja e një flamuri turk në një ose më shumë ishuj dhe formacione shkëmbore të pabanuara, si dhe kryerja e një operacioni me flamuj të rremë për të justifikuar një përgjigje turke.

Erdogan ende po shqyrton alternativat që i janë paraqitur nga i besuari i tij, kreu i MIT Hakan Fidan dhe nuk ka vendosur ende se çfarë veprimi dëshiron të marrë.

Sipas informacioneve të marra nga Nordic Monitor nga burime me njohuri për planin, do t’i takon kësaj njësie speciale të krijuar në kuadër të shërbimit inteligjent që të kryejë operacionin në detin Egje me mbështetjen logjistike të forcave ajrore dhe detare të ushtrisë turke.

Plani është shumë konfidencial dhe sipas botimit, ai do të aktivizohet afër zgjedhjeve turke të vitit 2023 për të funksionuar si një pikë tubimi për votuesit e Erdoganit, si dhe votuesit e partnerit të tij të ekstremit të djathtë Bakhceli.

Për dekada, MIT-it turk i mungonte një aftësi operacionale e stilit ushtarak dhe mandati i saj ishte i kufizuar kryesisht në operacionet e mbledhjes së inteligjencës për të ofruar informacionin më të mirë për politikëbërësit në Turqi.

Kur MIT kishte nevojë për mbështetje në terren, ajo u mbështet në disa njësi elitare ushtarake, si Kërkimi dhe Shpëtimi Luftarak (Muharebe Arama Kurtarma, ose MAK), pjesë e Komandës së Forcave Speciale (Özel Özel Kuvvetler Komutanlığı), Sulmi i Nëndetëseve të Marinës Turke. ( Su Altı Taarruz, ose SAT), ekuivalenti i Mbrojtjes së Marinsave dhe Nëndetëseve të SHBA (Sualtı Savunma, ose SAS).

Kjo filloi të ndryshojë kur Fidan, një islamist pro-iranian i linjës së ashpër dhe pa përvojë në inteligjencë, u emërua në krye të agjencisë në maj të vitit 2010. Fidan filloi të transformonte agjencinë sipas direktivave të Erdoganit duke sjellë njerëz të rinj nga agjenci të tjera qeveritare dhe herë pas here duke rekrutuar disa nga jashtë, veçanërisht nga grupet islamike.

Tani, njësia është gati të godasë caqet greke, jo aq shumë për të çuar përpara planet strategjike të Turqisë apo për të adresuar shqetësimet e sigurisë kombëtare, por për të rritur profilin e një Erdogani të sulmuar përpara zgjedhjeve, në një kohë kur problemet ekonomike të turqve janë vazhdimisht. në rritje. Nëse dhe kur kjo të ndodhë, debati publik do të anashkalojë vështirësitë e përditshme të popullit turk dhe do të merret me Greqinë, ndërsa përmes një euforie të shtuar nacionaliste, përfundon botimi.

Shkrimi i publikuar nga Nordic Monitor mban firmën e gazetarit turk Abdullah Bozkurd, i cili prej vitesh jeton në mërgim jashtë vendit.

CATEGORIES
Share This