Media Ruse efart me Putin “RT” me thirrje për serbet: koha për “luftë në Ballkan”!

Stacioni televiziv propagandistik rus Russia Today transmetoi një program special “dokumentar” në të cilin mbrojti ndezjen e luftës në Ballkanin Perëndimor.

Programi dokumentar i kësaj media të Putinit, nën sanksionet perëndimore, tentoi të shqetësonte rajonin.

Djali im dhe fëmijët e tjerë do të jetojnë në një vend të paqes absolute, ku janë mbledhur të gjitha shtetet serbe, nga deti serb, përmes Bosnjës serbe, Kosovës serbe…

 Ashtu si Rusia arrin të denazizojë, çmilitarizojë dhe çlirojë botën ruse, ashtu edhe ne serbët kemi të drejtën, përmes operacioneve speciale, të krijojmë një botë serbe që do të jetojë në paqe dhe liri”, tha Misha Vaçiç, krahu i djathtë ekstrem serb.

RT ia kushtoi të gjithë emisionin ekstremistëve serbë, por edhe e zbukuroi programin me deklaratën e Patriarkut Porfiri për “Natën e Kristaltë në Zadar” dhe fjalimin e zjarrtë të Aleksandër Vuçiçit, në të cilin ai njofton se Serbia do të kundërshtojë NATO-n dhe Perëndimin, sepse “ne nuk ka ku të shkojë tjetër.”

Në emision paraqitet vazhdimisht rreziku i shpërthimit të luftës dhe e bën të ditur për tre, gjashtë muaj apo vitin e ardhshëm.

“Të shtënat në pikën kufitare Brnjak, si njëqind vjet më parë në Sarajevë, pothuajse çuan në një krizë globale,” thekson RT në fillim të raportit, duke iu referuar barrikadave të serbëve të Kosovës të muajit të kaluar në vendkalimet kufitare Jarinje dhe Brnjak jo shumë larg Mitrovicës së Veriut.

Vuçiç citohet gjithashtu kur thotë:

 “Është koha për të zgjidhur çështjen e Kosovës siç bëri Rusia me Krimenë” (Red: në fakt nuk e ka thënë).

Një tjetër ekstremist serb citohet:

“Nuk do të lëmë asnjë fëmijë, edhe sikur të jetonin në Mal të Zi, Bosnje dhe Kosovë. Është detyrë e brezit tonë të sigurojmë që askush të mos mbetet pas, askush të mos harrohet. Shumë veteranë lufte janë me ne, shumë njerëz që kaluan nëpër Siri, Ukrainë, bombardimet në 1999”, tha për RT Damjan Knezheviç, themelues i patrullës së formacionit paramilitar Narodna.

RT i kushton vëmendje të konsiderueshme këtij formacioni.

Gjithashtu theksohet se ata sulmojnë emigrantët edhe në Serbi.

RT kaloi natën me Patrullën Kombëtare dhe filmoi “kontrollet” e tyre ndaj emigrantëve.

Në bisedë me këtë televizion, Knezheviç është kritikuar edhe ndaj autoriteteve serbe. Ai beson se “shumë njerëz janë emëruar në poste dhe ata janë dashamirës ndaj Perëndimit”.

Për këtë program ka folur edhe ambasadori rus në Serbi, Aleksandar Bocan-Kharchenko.

Ai erdhi në këtë detyrë pasi kishte shërbyer për një periudhë të gjatë në Bosnje.

Kharchenko fillimisht shpjegoi pse Rusia po kërkon të hapë një bazë ushtarake në Serbi.

Ai tha për RT se ishte një kundërpeshë e bazës amerikane, apo NATO-s, Bondsteel në Kosovë.

Ai theksoi se Moska zyrtare kërkon, por nuk insiston dhe nuk ua imponon autoriteteve të Serbisë hapjen e bazës së saj ushtarake në atë vend.

Perëndimi po e shtyn Serbinë drejt vendosjes së sanksioneve anti-ruse; Serbia detyrohet ta njohë Kosovën; Serbisë i kërcënohet me ndërprerje të furnizimit me gaz të lirë, raporton kjo media fjalët e ambasadorit rus.

CATEGORIES
Share This