Momenti kur varka-dron dredhon mes predhave ruse dhe sulmon flotën e Putinit në Detin e Zi! (Video)

Momenti kur një varkë-dron “kamikaze” gjarpëron mes predhave dhe sulmon anijet ruse në Detin e Zi është publikuar në rrjetet sociale.

Video e jashtëzakonshme, si të ishte skenë nga filmat aksion, tregon një pjesë të udhëtimit të varkës pa njerëz brenda, të njohur teknikisht si mjete lundruese pa ekuipazh, teksa shmang me mjeshtëri bombat dhe sulmet ruse. Sulmi ndaj flotës ruse në Detin e Zi raportohet se ndodhi më 29 nëntor dhe një prej anijeve të fundosura thuhet se ishte edhe fregata Admiral Makarov.

Varkat dronë punojnë me një motor dhe arrijnë një shpejtësi deri në 74 kmh. Ato mund të përshkojnë një distancë deri në 100 kilometra me një serbator, duke mbajtur një ngarkesë deri në 65 kilogramë. Varkës i vendoset lënda shpërthyese e cila komandohet në distancë.

CATEGORIES
Share This