“Ndizet” sërish konflikti në Nagorno-Karabakh, Azerbajxhani publikon pamjet e sulmeve ndaj forcave armene

Azerbajxhani tha se forcat e tij kishin shtypur një sulm armen pranë enklavës së Nagorno-Karabakh të mërkurën, duke nxitur thirrjet ndërkombëtare për t’i dhënë fund luftimeve në një rajon që ka qenë një pikë zjarri për 30 vjet.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Azerbajxhanit, anëtarët e ushtrisë armene në territorin e Azerbajxhanit, ku është vendosur përkohësisht kontingjenti paqeruajtës rus, kanë shkelur rëndë dispozitat e marrëveshjes së paqes nga nëntori 2020 dhe kanë kryer, siç thuhet, një akt sabotimi terrorist kundër njësive të Azerbajxhanit, raporton Reuters.

“Përveç kësaj, anëtarët e grupit të armatosur armen u përpoqën të kapnin kodrën Kirgistan, e cila ndodhet në vargmalin që mbulon territorin e Kelbayar dhe Lachin dhe të vendosin pozicione të reja luftarake atje. Si rezultat i operacionit “Hakmarrja”, forcat e Azerbajxhanit kapën kodrën e Kirgistanit dhe një numër postesh të tjera komanduese në zonat malore dhe i vunë nën kontroll”, thuhet në njoftimin e kësaj ministrie ministria.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )