Një video rrëqethëse shfaq momentin kur një parashutist i ushtrisë amerikane fillon të bie me shpejtësi të madhe në 15 sekondat e fundit, pasi nuk i hapet parashuta.

Incidenti ka ndodhur kur nga aeroplani transportues C-130 që po fluturonte mbi Itali u hodhën parashutistët, por që për fat të mirë askush nuk e pësoi, pasi parashuta rezervë iu hap në sekondën e fundit duke i mundësuar ushtarit shmangien nga lëndimi apo edhe më keq, transmeton Telegrafi.

Videoja është realizuar nga zona ku do të duhej të zbritnin” parashutistët – pra në Juliet të Italisë, ku edhe gjendet brigada e 173-të e forcave ajrore.

Videoja fillimisht është publikuar në TikTok, që zgjatë 22 sekonda, ku shihet se parashuta kryesore nuk i hapet ushtarit dhe fillon të bie me shpejtësi në drejtim të tokës sikur të ishte raketë.

Për fat të mirë në sekondat e fundit i hapet parashuta rezervë – që ia zvogëlon shpejtësinë e rënies dhe zbret pa ndonjë problem.

Ushtarët që kryejnë trajnime për parashutistë, e dinë se parashuta rezervë duhet hapur gjashtë sekonda pasi e kuptojnë që parashuta kryesore nuk hapet. /Telegrafi/