Parashutistët ukrainas rrëzuan dy avionë rus Su-25 dhe Su-30

Mbrojtësit ukrainas rrëzuan një avion sulmi të blinduar rus Su-25 dhe një avion luftarak Su-30. Puna dinamike e parashutistëve u kap në video, raporton Kanal 24.

Komanda e trupave të sulmit ajror të Forcave të Armatosura të Ukrainës nuk specifikoi se ku saktësisht Rusia rrëzoi sot nga dy avionët.

“Sot, në zonën e misionit, ushtarakët e njësisë së mbrojtjes ajrore të Brigadës së 25-të të Veçantë Ajrore Sicheslav të Forcave Sulmuese Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës rrëzuan dy avionë rusë – një avion sulmi të blinduar Su-25 dhe një luftëtar me shumë mundësi të gjeneratës së katërt Su-30”, thuhet në njoftimin e FAU.

Oficerët theksuan se hapësira ajrore në zonat e përgjegjësisë është nën kontrollin e plotë të njësive të mbrojtjes ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

https://twitter.com/PaulJawin/status/1573724624113786887?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1573724624113786887%7Ctwgr%5E90cd8026c7eabcce0d3bc436e7a5e05cd1895299%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fd-1942113042659808177.ampproject.net%2F2209072154000%2Fframe.html

CATEGORIES
Share This