Pas takimit ‘kokë më kokë’, zbulohet propozimi që Erdogan i ka bërë Putinit: Ndale Luftën!

Presidenti turk, Rexhep Tajip Ergogan i ka kërkuar homologut rus, Vladimir Putin që të ndal luftën në Ukrainë dhe të takohet me Zelenskyn në Turqi, transmeton KosovaPost.

Propozimi vjen në kuadër të ndërmjetësimit të Turqisë për të vendosur paqen rajonale, shkruan në postimin e tij në Twitter Anadolu Agency.

“Presidenti turk thotë se i tha homologut rus që të ndal luftën në Ukrainë dhe të zhvillonte një takim me presidentin ukrainas në Turqi për të kontribuar në paqen rajonale.”

Propozimi ka ardhur gjatë takimit të dy liderëve në Samitin e Organizatës për Bashkëpunim në Uzbekistan./KosovaPost

CATEGORIES
Share This