Putin flet për armët bërthamore: Ky është i vetmi rast kur do i përdorim

Vladimir Putin ka thënë në fjalimin e tij vjetor se doktrina ushtarake e Rusisë e lejonte vendin vetëm të përdorte armë bërthamore në mbrojtje, duke hedhur poshtë pretendimet se Rusia po shqyrtonte përdorimin e tyre në Ukrainë.

Putin tha gjithashtu se Rusia ishte gati të rifillonte bisedimet me Shtetet e Bashkuara për kontrollin e armëve bërthamore, por nuk kishte asnjë përgjigje nga Uashingtoni për propozimet e Moskës për bisedime mbi stabilitetin strategjik.

Putin tha se Rusia nuk kishte folur kurrë për përdorimin e armëve bërthamore dhe pohoi se Kievi ka teknologjinë për të krijuar dhe për të shpërthyer potencialisht një “bombë të pistë” në Ukrainë.

Putin tha se Perëndimi, duke përfshirë Liz Truss të Britanisë, ishte përfshirë në “shantazh bërthamor” kundër Rusisë dhe hodhi poshtë pretendimet se forcat ruse po sulmonin termocentralin bërthamor Zaporizhzhia, i vendosur në territorin e kontrolluar nga Rusia në Ukrainën jugore.

“Ne kurrë nuk kemi thënë asgjë në mënyrë proaktive për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore nga Rusia. Ne kemi lënë të kuptohet vetëm në përgjigje të deklaratave të bëra nga udhëheqësit perëndimorë. Madame Liz Truss, ish-kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, e tha ajo drejtpërdrejt në bisedën e saj me përfaqësuesit e mediave. Ajo tha se Britania e Madhe është një fuqi bërthamore dhe kryeministri e ka në mandatin e saj. Pastaj përdorimi i mundshëm i armëve bërthamore. Dhe ajo tha se ishte e përgatitur për ta bërë këtë dhe askush nuk u përgjigj në asnjë mënyrë, ndërsa ajo thjesht bëri një marrëzi. Ajo ishte e larguar. Por a mund t’i thuash këto gjëra publikisht? Epo, edhe sikur ta thoshte ajo, dikush duhet ta kishte korrigjuar”, tha Putin.

Ai gjithashtu përshëndeti Tajip Erdoganin si një udhëheqës të fortë që mbronte gjithmonë interesat e Turqisë. Putin tha se Erdogan nuk ishte gjithmonë një partner i lehtë për t’u përballur, por se Turqia ishte gjithmonë e besueshm” dhe kishte një dëshirë për të arritur marrëveshje. /abcnews.al

CATEGORIES
Share This