SHBA çon bombarduesin supersonik në Kore të Jugut si kundërpërgjigje ndaj Veriut

SHBA çon bombarduesin supersonik në Kore të Jugut si kundërpërgjigje ndaj Veriut

Shtetet e Bashkuara do të fluturojnë një bombardues supersonik mbi qiellin e aleatit të saj, Koresë së Jugut si pjesë e një stërvitje masive ajrore. Kjo stërvitje do të jetë një shfaqje force që synon të frikësojë Korenë e Veriut mbi breshërinë e saj të testeve të raketave balistike këtë javë që ka përshkallëzuar tensionet në rajon.

Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut tha se të paktën një bombardues B-1B do të marrë pjesë në stërvitjen e përbashkët të forcave ajrore SHBA-Kore e Jugut.

Stërvitja “Stuhia vigjilente”, e cila ka përfshirë rreth 240 avionë luftarakë, përfshirë avionë luftarakë të avancuar F-35 nga të dy vendet, ka shkaktuar një reagim të zemëruar nga Koreja e Veriut.

Veriu këtë javë lëshoi dhjetëra raketa në det, duke përfshirë një raketë balistike ndërkontinentale që shkaktoi paralajmërime evakuimi në Japoninë veriore dhe vuri në gatishmëri avionët e vet luftarakë.

Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut të premten vonë i përshkroi këto veprime ushtarake si një përgjigje të përshtatshme ndaj “Stuhisë Vigjilente”, të cilën e quajti një shfaqje e “histerisë së konfrontimit ushtarak” të SHBA.

Ai tha se Koreja e Veriut do të përgjigjet me “kundërveprimin më të ashpër” ndaj çdo përpjekjeje të “forcave armiqësore” për të cenuar sovranitetin e saj ose interesat e sigurisë.

CATEGORIES
Share This