Sullivan thotë se SHBA e ka të qartë se Rusia ‘po vuan’, në Ukrainë, paralajmëron Rusinë për ‘pasoja katastrofike’ nëse përdor armë bërthamore

Shtetet e Bashkuara po shohin prova se Rusia po “vuan” në pushtimin e saj në Ukrainë dhe ka paralajmëruar Moskën se do të kishte “pasoja katastrofike” nëse do të përdorte një armë bërthamore në luftën e saj kundër Kievit, ka thënë të dielën këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Jake Sullivan, në një intervistë për “This Week” të ABC News, vuri në dukje protestat kundër mobilizimit të 300,000 rezervistëve të presidentit rus Vladimir Putin, ashtu edhe për ato që Sullivan i quajti referendumet e aneksimit “të rreme” në zonat e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës.

“Këto nuk janë definitivisht shenja fuqie apo besimi. Krejt e kundërta: Ato janë shenja se Rusia dhe Putini po vuajnë keq”, tha Sullivan ndërsa vuri në dukje se mbajtja autokratike e Putinit mbi vendin e bëri të vështirë marrjen e vlerësimeve përfundimtare nga jashtë.

“Do të jetë populli rus, në fund të fundit, ai që do të vendosë për mënyrën se si Rusia do të vazhdojë dhe shkallën në të cilën do të ketë rezistencë ndaj asaj që Vladimir Putin është përpjekur të bëjë, duke thirrur këta qindra mijëra të rinj”, ka shtuar Sullivan.

“Në fund të ditës, e ardhmja e politikës ruse do të diktohet, jo nga Uashingtoni, jo nga askush në Evropë, por nga njerëzit brenda Rusisë”, u përgjigj Sullivan. “Dhe ajo që po shihni në rrugë tani është një pakënaqësi e thellë me atë që po bën Putin”.

Komentet e tij vijnë në kohën e përshkallëzimit të retorikës nga Putini, pasi forcat ruse janë detyruar të lëshojnë pjesë të mëdha të Ukrainës verilindore ndërsa tërhiqen nga një kundërofensivë ukrainase këtë muaj.

Javën e kaluar, Putin thirri rezervistët dhe sugjeroi se armët taktike bërthamore mund të përdoren për të ndryshuar rrjedhën e luftës, duke akuzuar pa bazë Perëndimin se kërcënon integritetin territorial të Rusisë.

Në “This Week”, Sullivan nuk pranoi të shpjegojë saktësisht se çfarë paralajmërimesh janë komunikuar midis Rusisë dhe SHBA-së, por ai tha se do të kishte pasoja të rënda nëse një armë e tillë do të përdorej.

“Ne kemi komunikuar drejtpërdrejt, privatisht, me rusët në nivele shumë të larta se do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë nëse ata përdorin armë bërthamore në Ukrainë. Ne kemi qenë të qartë me ta dhe të prerë me ta se Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri së bashku aleatët dhe partnerët”, tha Sullivan./Telegrafi

CATEGORIES
Share This