Të paktën tre të vdekur, pamje dhe detaje të tjera rreth sulmit me dronë në kryeqytetin Ukrainas Kiev

Të hënën herët në mëngjes, ndërsa familjet po përgatiteshin të fillonin javën e tyre, valët e dronëve shpërthyes goditën kryeqytetin e Ukrainës.

Shpërthimet bënë jehonë në të gjithë Kievin, duke ua vënë flakën ndërtesave dhe duke i dërguar njerëzit të vrapojnë drejt strehimoreve.

Si pasojë, përveç dëmeve materiale, të paktën tre persona u vranë, shkruan Al Jazeera.

Sipas Associated Press, dronët duket se përfshinin Shahed të prodhuar nga Irani, megjithëse qeveria e Iranit e ka mohuar këtë.

Ndërkohë postimet e videove në mediat sociale treguan dronët që gumëzhinin mbi kryeqytet dhe tymi që ngrihej në dritën e hershme të mëngjesit.

Zhurma e të shtënave të vazhdueshme mund të dëgjohej gjithashtu, në atë që duket të jetë një përpjekje për të rrëzuar një dron.

Rusia dyshohet se po përdor “Shahed” të prodhuar nga Irani – duke i riemëruar ata Geran-2 – dronë që përmbajnë një ngarkesë shpërthyese dhe mund të qëndrojnë mbi objektiva përpara se të sulmojnë.

Krahët e tyre të veçantë në formë A i bëjnë ato lehtësisht të identifikueshme.

CATEGORIES
Share This