Trupi i amerikanit të vrarë në Ukrainë, dorëzohet tek autoritetet ukrainase

Trupi i një amerikani të vrarë në muajin gusht ndërsa luftonte përkrah ushtrisë ukrainase është kthyer në paraburgimin ukrainas nga ushtria ruse.

Një ekip i cnn dëshmoi transferimin e tij në rajonin e Zaporizhzhia.

Amerikani është 24-vjeçari Joshua Jones, i cili u vra në muajin gusht. Departamenti Amerikan i Shtetit ka informuar familjen e Jones për kthimin e trupit, tha babai i Jones.

Transferimi u bë në veri të Vasilivka. Të dyja palët kishin rënë dakord për një armëpushim dy-orësh në tokën e Ukrainës së kontrolluar nga Rusia.

Një ambulancë ukrainase ishte në vend për të transportuar trupin e Jones. Ukrainasit thanë se ata ishin në gjendje të identifikonin trupin nga tatuazhet e Jones dhe karakteristikat e tjera identifikuese. Rusët kishin dërguar paraprakisht edhe foto të trupit.

Jones tha se ai mori një mesazh nga Legjioni Ndërkombëtar i ushtrisë ukrainase të mërkurën në mëngjes në orën 6:30 të mëngjesit ET përmes aplikacionit Signal, por ai humbi thirrjen. Në orën 7:00 të mëngjesit ET, ai mori një telefonatë nga e fejuara e djalit të tij me lajmin. Ambasada e SHBA në Ukrainë e informoi atë menjëherë pas kësaj.

CATEGORIES
Share This