Ukraina humb energjinë e centralit më të madh bërthamor, frikë brenda popullit!

Termocentralit Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë, iu ndërpre linja e fundit kryesore e jashtme e energjisë elektrike, megjithëse një linjë rezervë vazhdoi të furnizonte me energji elektrike rrjetin, tha të shtunën Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Vetëm një nga gjashtë reaktorët e stacionit mbeti në funksion, tha agjencia në një deklaratë. Fabrika, e kapur nga trupat ruse menjëherë pas pushtimit të tyre më 24 shkurt, është bërë një pikë qendrore e konfliktit, ku secila palë fajëson tjetrën për bombardimet e afërta, raporton AlJazeera

Ukraina dhe Perëndimi akuzojnë Rusinë për ruajtjen e armëve të rënda në vend për të dekurajuar Ukrainën që të qëllojë mbi të. Rusia, e cila mohon praninë e ndonjë arme të tillë atje, i ka rezistuar thirrjeve ndërkombëtare për zhvendosjen e trupave dhe çmilitarizimin e zonës.
Ministria ruse e mbrojtjes akuzoi të shtunën forcat ukrainase për një përpjekje të dështuar për të kapur centralin. Turqia ka ofruar lehtësimin e situatës.

CATEGORIES
Share This