Ukrainasit njoftuan se si zbuluan bazën e çeçenëve të Kadyrovit: ‘Raketa u erdhi në kokë…’

Ukraina është duke praktikuar një “terr mediatik” në lidhje me kundërsulmin e saj në jug të vendit.

Megjithatë, portali ukrainas Ukrinform njoftoi se ka raportime se ushtria ukrainase shkatërroi një grup Kadirovësh, siç quhen ndryshe njerëzit e kriminelit çeçen besnik i Putinit, Ramzan Kadyrov .

Në raportet e mëparshme shkruhej për mbërritjen e tyre në Kherson. Siç shkruan korrespondenti i Ukrinform, duke iu referuar deklaratës së Sergi Khlan , një ish-zyrtar lokal në rajonin Kherson, në sulmin e ushtrisë ukrainase në bazën e tyre në anën lindore të Dnieper, dyshohet se u vranë 40 luftëtarë çeçenë dhe rreth 60 u plagosën.

https://twitter.com/olex_scherba/status/1584863289116237824?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1584863289116237824%7Ctwgr%5E7ed1a612282b5b02774bd209bb459f678bfee08e%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fd-18607858194945877.ampproject.net%2F2210010655000%2Fframe.html

“Ata nuk mund të përmbaheshin të bënin selfie dhe t’i postonin në rrjetet sociale. Falë TikTok, ne zbuluam vendndodhjen e tyre. Gjithçka që duhej të bënim ishte të sulmonim objektivin”, citon Ukrinform deklaratën e Hlan.

Duke folur për Freedom TV, Hlan deklaroi se luftëtarët u zhvendosën në anën lindore të Dnieper, u vendosën në një ndërtesë dhe më pas nuk rezistuan duke u fotografuar, transmeton portali. Ky informacion ende nuk është konfirmuar nga burime të tjera.

CATEGORIES
Share This