Vjen reagimi dhe urdhëri i parë i Putinit pas shkatërrimit të urës në Krime

Vladimir Putin ka urdhëruar më shumë siguri për urën e Rusisë në Krime, si dhe infrastrukturën që furnizon gadishullin me energji elektrike dhe gaz natyror, tha agjencia ruse e lajmeve Interfax.

Në një dekret të lëshuar disa orë pasi ura u dëmtua nga një shpërthim, Putin tha se shërbimi i sigurisë FSB do të ishte përgjegjës për forcimin e masave të mbrojtjes.

Rusia ka thënë se shpërthimi ishte për shkak të një kamioni me bombë në një “aksion terrorist” nga Ukraina.

Zyrtarët ukrainas kanë kërcënuar vazhdimisht se do të godasin urën e Kerçit dhe disa e kanë lavdëruar sulmin, por Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë.

Ura shtrihet 12 milje dhe është një rrugë kryesore furnizimi për Moskën, ndërsa ata vazhdojnë sulmin e tyre në Ukrainë.

Ura u ndërtua nga Rusia pasi aneksoi Krimenë në vitin 2014.

CATEGORIES
Share This