Pse Khersoni është i rëndësishëm për Rusinë dhe po ashtu për Ukrainën?

Pse Khersoni është i rëndësishëm për Rusinë dhe po ashtu për Ukrainën?

Më herët u raportua nga mediet e huaja se presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se civilët duhet të evakuohen nga Khersoni duke e quajtur atë zonën “më të rrezikshme”.

Pse rajoni jugori Kherson dhe qyteti me të njëjtin emër është kaq i rëndësishëm si për Rusinë ashtu edhe për Ukrainën.

Në muajin shkurt, Moska pushtoi Khersonin, duke përfshirë qytetin e saj, i cili është qyteti më i madh ukrainas nën kontrollin e Kremlinit, transmeton Telegrafi.

Është strategjikisht i rëndësishëm dhe një objektiv kryesor për të dyja palët për shkak të lumit kryesor dhe portit detar.

Khersoni kufizohet me Krimenë dhe i ofron Moskës një urë tokësore në gadishullin e Detit të Zi, të cilën e mori nga Ukraina në vitin 2014.

Ai kufizohet me Krimenë dhe i ofron Moskës një urë tokësore në gadishullin e Detit të Zi, të cilën e kapi nga Ukraina në vitin 2014.

Megjithatë, kundërofensiva e Ukrainës ka ushtruar presion mbi forcat ruse në Kherson dhe humbja e rajonit do të ishte një tjetër pengesë e madhe për presidentin rus Vladimir Putin pasi Kievi do ta shkëpuste Rusinë nga ai korridor i rëndësishëm tokësor.

Megjithatë, kundërofensiva e Ukrainës ka ushtruar presion mbi forcat ruse në Kherson dhe humbja e rajonit do të ishte një tjetër pengesë e madhe për Vladimir Putinin pasi Kievi do ta shkëputte Rusinë nga ai korridor i rëndësishëm tokësor.

Kherson përfshin gjithashtu grykën e lumit Dnipro, që kalon nga rajoni dhe në kryeqytetin e tij, qytetin Kherson në bregun perëndimor. /Telegrafi

CATEGORIES
Share This