Zyrtari amerikan në Kiev: Mbështetja e SHBA-ve do të mbetet e palëkundur pas zgjedhjeve afatmesme

Zyrtari amerikan në Kiev: Mbështetja e SHBA-ve do të mbetet e palëkundur pas zgjedhjeve afatmesme

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, ka thënë gjatë një vizite në Kiev, se mbështetja e SHBA-së për Ukrainën do të mbetet e palëkundur pas zgjedhjeve afatmesme të Kongresit të së martës.

“Ne synojmë plotësisht të sigurojmë që burimet të jenë aty sipas nevojës dhe se do të marrim vota nga të dyja anët e ishullit për ta bërë këtë”, u tha ai gazetarëve gjatë një konference në administratën presidenciale të Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar një ndihmë ushtarake shtesë prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë pagesën për rinovimin e 45 tankeve çeke T-72 që do të dërgohen në Kiev, njoftoi më herët Zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit Sabrina Singh.

CATEGORIES
Share This