“Bombë në avion”, Vuçiç e akuzon Ukrainën për kërcënime të rreme me pretendimet për bombë në “Air Serbia”

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç akuzoi mbrëmë Ukrainën dhe një shtet anëtar të Bashkimit Evropian, të cilin ai nuk e përmendi, se qëndronin pas një sërë paralajmërimesh të rreme për vendosjen e bombave në avionët e pasagjerëve të Air Serbia .

Pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, pothuajse pesëmbëdhjetë avionë të kompanisë u detyruan të kthehen në Beograd ose Moskë për shkak të kërcënimeve me bombë. Aeroporti në kryeqytetin serb është dashur të evakuohet të paktën tre herë.

“Kështu bëjnë shërbimet e huaja (inteligjencës) të dy vendeve. Një është një vend anëtar i BE-së, tjetri është Ukraina, ” tha Vuçiç, pa dhënë asnjë provë për të mbështetur këtë pretendim.

Serbia, një vend që është pothuajse tërësisht i varur nga Rusia për furnizimet e saj me gaz dhe naftë, refuzon të vendosë sanksione dhe vazhdon të kryejë fluturime të rregullta drejt dhe nga Moska.

Aleksandar Vuçiç theksoi se fluturimet do të vazhdojnë të jenë “për arsye parimore”.

“Ne po vazhdojmë këto fluturime për arsye parimore, sepse duam të tregojmë se jemi një vend i lirë që merr vendime në mënyrë dominuese. Askush nuk do të vendosë në emrin tonë nëse ne anulojmë fluturimet ,” tha presidenti serb. Megjithatë, në javët e fundit, Beogradi ka votuar tre herë në favor të rezolutave të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që dënojnë Pushtimin ushtarak rus të Ukrainës dhe shënoi pezullimin e pjesëmarrjes së Moskës në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut. /Abcnews.al

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )