Çeçeni brutal dhe Wagneriani famëkeq hartojnë një plan që për herë të parë kërcënon pushtetin e Putinit

Presidenti rus Vladimir Putin ka kontrolluar dhe vendosur gjithçka në vendin e tij për dekada. Megjithatë, me fillimin e pushtimit rus të Ukrainës, telat filluan të rrëshqasin nga duart e Putinit. Për herë të parë në dy dekadat që ai ka qenë në pushtet, kundërshtarët e liderit rus besojnë se ekziston mundësia që ai të humbasë pushtetin, megjithëse ende nuk dihet se si mund të dalë rezultati përfundimtar. Shumë varet nga rrjedha e luftës, por edhe nga njerëzit që përbëjnë rrethin e brendshëm të Putinit: Ramzan Kadyrov dhe Yevgeny Prigozhin.

Në javët e fundit, luftimet e brendshme në Kremlin kanë shpërthyer, me të brendshëmit që kritikojnë publikisht njëri-tjetrin dhe komandën e lartë ushtarake të Moskës, pasi forcat e demoralizuara ruse janë detyruar të tërhiqen pjesërisht pas humbjeve poshtëruese në Ukrainë. Zyrtarët e lartë tani duket se po përpiqen të përfitojnë nga situata aktuale, e cila mund t’i kushtojë shtrenjtë liderit rus Vladimir Putin. Vëzhguesit e Kremlinit kanë vënë re mosmarrëveshjen publike të anëtarëve të elitës ruse me Putinin, veçanërisht liderin çeçen Ramzan Kadyrov dhe kreun e njësive paraushtarake Yevgeny Prigozhin.

Mikhail Kasyanov, kryeministër i Putinit nga viti 2000 deri në vitin 2004, parashikon se pozicioni i tij i sigurt mund të tronditet, dhe kritikë të tjerë të Putinit gjithashtu theksojnë se lufta në Ukrainë shënon një pikë kthese.

Mikhail Khodorkovsky, një kritik i shquar i Putinit, thekson se për shkak të rezistencës së Ukrainës dhe hapave të gabuar të Rusisë, kritikat dëgjohen më shpesh dhe se lojtarët politikë po mendojnë për jetën pas Putinit, raporton Politico.

Partia e luftës

Si shembull, Khodorkovsky jep Kadyrov dhe Prigozhin, të cilët konsiderohen si bashkëpunëtorë të ngushtë të Putinit. Ata ndërmorën “sulme të ashpra” kundër komandantëve rusë. Si drejtues të “partisë së luftës”, ata kërkojnë gjithnjë e më shumë veprime të ashpra në Ukrainë. Të dy, megjithatë, janë të kujdesshëm për të vepruar me besnikëri, por Khodorkovsky dyshon se ata po luajnë një lojë të dyfishtë.

“Prigozhin sot është nën kontrollin e Putinit. “Por ai po përgatitet gjithashtu për jetën pas Putinit dhe po ndërton një marrëdhënie me Kadyrov,” tha ai.

Pas kërkesës së Kadyrov për përshkallëzimin e konfliktit, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se “kryetarët e rajoneve kanë të drejtë të shprehin këndvështrimin e tyre”.

“Kujdes kë kritikon”

Leonid Volkov, shefi i shtabit të Alexei Navalny, një figurë opozitare e burgosur, e përshkroi Prigozhin si “krimineli më i rrezikshëm në rrethin e Putinit”.

” alt=”” aria-hidden=”true” />
Vladimir Putin dhe Ramzan Kadyrov Foto: EPA-EFE/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/PISHINË E KREMLIN

Ndërsa situata u nxeh, Prigogine ndryshoi mënyrën e tij të aktrimit. Ai pranoi se kishte themeluar Grupin Wagner, një grup paraushtarak rus që është akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut në Afrikë, Siri dhe Ukrainë. Ai tani e paraqet veten si një komandant ushtarak serioz dhe e ka duartrokitur Kadyrov për kërkimin e “masave më drastike”, duke përfshirë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në zonat kufitare të Rusisë dhe madje edhe përdorimin e armëve bërthamore.

Udhëheqësi çeçen Kadyrov fillimisht sugjeroi se Vladimir Putin mund të mos ishte në dijeni të gjendjes reale të situatës në front.

“Ata bënë gabime dhe mendoj se do të nxjerrin përfundimet e nevojshme”, tha Kadyrov në një mesazh audio të postuar në kanalin e tij Telegram.

Pas kësaj, Kadyrov u bë gjithnjë e më i zëshëm dhe i ashpër në kritikat e tij. Kjo ishte veçanërisht e dukshme pasi Ukraina rifitoi qytetin e Limanit, i cili kontrollohej nga rusët. Në kritikat e tij, ai synonte gjeneral-kolonelin Alexander Lapin.

” alt=”” aria-hidden=”true” />
Yevgeny Prigozhin Foto: Mikhail Metzel / TASS / Profimedia

“Lapin po e zhvendos selinë e tij në Starobelsk, njëqind kilometra larg vartësve të tij, dhe ai vetë ishte ulur në Luhansk. Si mund t’i menaxhoni shpejt njësitë kur jeni 150 kilometra larg tyre? Lapin në krye mbulohet nga drejtues në Shtabin e Përgjithshëm. Nëse nuk do të ishte kështu, do ta ulja, do t’i hiqja gradatë dhe do ta dërgoja me automatik në duar në vijën e parë të frontit për t’ia larë turpin me gjak”, u shpreh i ashpër Kadyrov.

Prigozhin mbështeti planin e Kadyrov që komandantët që u mundën në Ukrainë duhet të ndëshkohen, të hiqen nga grada dhe medalje dhe të dërgohen në front.

“Bravo Ramzan. Këta banditë duhet të dërgohen zbathur në front me automatikë”, tha ai.

CATEGORIES
Share This