E papritura e së shtunës në Gjermani, paralajmërimi i një gjenerali për sulm të mundshëm në vend!

Një zyrtar i lartë ushtarak gjerman ka paralajmëruar për sulme të mundshme në infrastrukturën kritike të vendit, duke komentuar pezullimin e shërbimeve të trenave që autoritetet pretendojnë se është një akt sabotimi, raporton Anadolu Agency, duke cituar mediat gjermane.

Gjeneralmajor Carsten Breuer, i cili drejton Komandën e Operacioneve Territoriale, tha se termocentralet dhe infrastruktura energjetike e Gjermanisë mund të jenë objektiva të mundshëm të një sulmi të huaj.

“Çdo stacion, çdo termocentral, çdo tubacion mund të sulmohet, mund të jetë një objektiv i mundshëm. Ne jemi veçanërisht të shqetësuar këtu për kërcënimet hibride. Ky është një shtet në mes ku nuk ka më paqe të vërtetë, as luftë të vërtetë”, tha Breuer për Bild.

Siç tha ai, sfondi i situatës aktuale është lufta e Rusisë kundër Ukrainës dhe situata e re e sigurisë në Evropë.

Një ndryshim në mentalitet

“Lufta ruse e ktheu fokusin tonë në mbrojtjen kombëtare dhe kolektive. U bë e qartë për të gjithë vendin: lufta në Evropë është përsëri e mundur. Kjo ka pasoja për çdo qytetar”, theksoi Breuer.

Sipas tij, sulmet dhe ndërhyrjet e huaja brenda Gjermanisë mund të shtohen në ditët në vijim.

“Nuk bëhet fjalë për një ushtri armike me ushtarë dhe tanke që sulmojnë vendin tonë, ka të bëjë me përçarje, sulme në infrastrukturë dhe sulme kibernetike”, tha Breuer.

Ai paralajmëroi kundër shfaqjes së histerisë, por u bëri thirrje qytetarëve gjermanë “të ndryshojnë sjelljen dhe mentalitetin e tyre individual”.

Sabotimi i kabllove të radio-komunikimit shkaktoi një mosfunksionim të madh të shtunën, i cili paralizoi trafikun hekurudhor në veri të Gjermanisë për disa orë, njoftoi kompania gjermane hekurudhore Deutsche Bahn.

CATEGORIES
Share This