Shpërthime kudo, Rusia nis hakmarrjën e madhe me bombardime masive në Kiev

Kyiv u trondit nga shpërthime mëngjesin e sotëm, thotë kryebashkiaku.

Një seri shpërthimesh kanë tronditur kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, sipas raporteve të mediave lokale dhe zyrtarëve rajonalë.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko, lëshoi ​​një deklaratë përmes llogarisë së tij zyrtare në Telegram pak pas orës 8:30 të mëngjesit me orën lokale, duke thënë: “Disa shpërthime në lagjen Shevchenkiv – në qendër të kryeqytetit”.

Klitschko tha se më shumë detaje do të pasojnë.

Associated Press raportoi gjithashtu se shpërthime të mëdha u dëgjuan në Kiev pas zhurmës së raketave në hyrje.

Klitschko tha se më shumë detaje do të pasojnë.

Associated Press raportoi gjithashtu se shpërthime të mëdha u dëgjuan në Kiev pas zhurmës së raketave në hyrje.

Gazetari Nolan Peterson shkruan se asnjëherë nuk kanë qenë kaq intensive që nga fillimi i luftës.

“Seri shpërthimesh masive në Kiev. U zgjuam unë dhe gruaja ime dhe vrapuam nga shtrati në strehën e bombave. Asgjë kaq intensive në Kiev prej muajsh”, shkruan ai në Twitter.

Sipas medieve lokale, Rusia gjuajti 10 raketa S-300 edhe në Mykolaiv gjatë natës më 10 tetor.

Kjo u raportua nga Guvernatori i Rajonit të Mykolaiv, Vitaliy Kim në kanalin e tij Telegram. Sipas informacioneve paraprake, nuk ka viktima, ka shkruar Kim.

CATEGORIES
Share This