Elon Musk shpejtë ndërron mendje: “SpaceX do të vazhdojë të financojë internetin në Ukrainë”

Elon Musk thotë se firma e tij SpaceX do të vazhdojë të financojë shërbimin e saj të internetit Starlink në Ukrainë, një ditë pasi ai tha se nuk mund ta bënte më këtë.

“Dreqin… Edhe pse Starlink ende po humbet para dhe kompanitë e tjera po marrin miliarda dollarë nga taksapaguesit, ne thjesht do të vazhdojmë të financojmë qeverinë e Ukrainës falas,” shkroi ai në Twitter.

Starlink ka qenë jetik që ushtria dhe njerëzit e Ukrainës të qëndrojnë në internet.

Ukraina thotë se ka ndihmuar në rinisjen e infrastrukturës kryesore pas sulmeve ruse.

Instalimet e energjisë ishin ndër objektet e shënjestruara nga më shumë se 100 raketa ruse këtë javë.

Starlink përbëhet nga mijëra satelitë në orbitën e ulët të Tokës dhe terminalet tokësore.

Muajin e kaluar, Musk, shefi i Tesla-s dhe njeriu më i pasur në botë, i kërkoi Pentagonit të financonte programin Starlink në vend të tij, sipas mediave amerikane.

Dhe të premten ai shkroi në Twitter: “SpaceX nuk po kërkon të rikuperojë shpenzimet e kaluara, por gjithashtu nuk mund të financojë sistemin ekzistues pafundësisht”.

Ky veprim solli kritika të forta.

Musk më herët provokoi zemërimin e Kievit duke sugjeruar se Ukraina mund t’i dorëzonte territorin Rusisë.

Programi Starlink kushton 20 milion dollarë (18 milion £) në muaj për tu mirëmbajtur, sipas Musk.

Ai së fundmi tha se SpaceX kishte shpenzuar 80 milionë dollarë deri më tani për ta mbajtur Ukrainën të lidhur në internet.

“Përveç terminaleve, ne duhet të krijojmë, lëshojmë, mirëmbajmë dhe rimbushim satelitët dhe stacionet tokësore”, shkroi ai në Twitter.

“Ne gjithashtu na është dashur të mbrohemi kundër sulmeve kibernetike dhe bllokimit, të cilat po bëhen më të vështira”.

Zëvendëskryeministri i Ukrainës, Mykhailo Fedorov, minimizoi tensionet me Musk, duke shkruar në Twitter se miliarderi “është ndër donatorët më të mëdhenj privatë në botë që mbështesin Ukrainën”.

“Starlink është një element thelbësor i infrastrukturës sonë kritike,” shkroi ai.

Në fillim të këtij muaji, Musk postoi një propozim që Ukraina të pranojë aneksimin e Krimesë nga Rusia dhe të lejojë referendume në rajonet ukrainase të pushtuara nga Moska.

Kremlini iu përgjigj pozitivisht uverturës.

Por ambasadori në largim i Ukrainës në Gjermani, Andrij Melnyk, postoi një postim në Twitter duke i thënë Musk të largohej, duke përdorur një fjalor të ashpër.

Duke iu përgjigjur të premten një postimi që i referohej vërejtjes së ambasadorit, Musk tha: “Ne thjesht po ndjekim rekomandimin e tij”.

Moska kohët e fundit deklaroi katër rajone të tjera ukrainase si pjesë të Rusisë, pas të ashtuquajturave referendume të denoncuara si mashtruese nga Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë. Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë nga katër rajonet.

Musk ka sugjeruar gjithashtu se bota duhet “formalisht” të njohë Krimenë, e aneksuar ilegalisht nga Moska në 2014 si pjesë e Rusisë.

Këtë javë, Musk mohoi se kishte folur me presidentin rus Vladimir Putin përpara se të publikonte sondazhin e tij në Twitter.

“Kam folur me Putinin vetëm një herë dhe kjo ishte rreth 18 muaj më parë. Tema ishte hapësira,” shkroi ai në Twitter.

Kjo deklaratë erdhi pasi një studiues i institutit kërkimor pretendoi se Musk i kishte thënë personalisht atij për bisedën e supozuar.

my-portfolio

CATEGORIES
Share This