Humbje të njëpasnjëshme të Rusisë në Ukrainë – çfarë do të thotë kjo për Putinin?

Normalisht mund të presësh që programi kryesor javor i lajmeve i televizionit shtetëror rus të trumbetojë sukseset e Kremlinit.

Por edicioni i së dielës u hap me një pranim të rrallë, raporton bbc.

“Në vijën e parë të operacionit special [në Ukrainë], kjo ka qenë java më e vështirë deri më tani”, deklaroi spikerja Dmitry Kiselev.

“Ishte veçanërisht e vështirë përgjatë frontit të Kharkiv, ku pas një sulmi nga forcat armike që ishin më të mëdha se tonat, trupat [ruse] u detyruan të largoheshin nga qytetet që kishin çliruar më parë”, shtoi ajo.

Për “të çliruar”, lexoni “pushtuan”.

Moska i kishte pushtuar ato zona muaj më parë, por pas një kundër-ofensivë të rrufeshme nga ushtria ukrainase, ushtria ruse ka humbur një territor të konsiderueshëm në veri-lindje të Ukrainës.

Megjithatë, media shtetërore ruse po shfaq një fytyrë të guximshme mbi gjërat.

Zyrtarisht, ajo që ndodhi në rajonin e Kharkiv nuk po përmendet këtu si një “tërheqje”.

“Ministria ruse e mbrojtjes hodhi poshtë thashethemet se trupat ruse u larguan të turpëruar nga Balakliya, Kupiansk dhe Izyum”, pohoi botimi i fundit i gazetës qeveritare, Rossiyskaya Gazeta. “Ata nuk ikën. Ky ishte një rigrupim i planifikuar paraprakisht”, shkruan më tutje.

Në tabloidin Moskovsky Komsomolets, një analist ushtarak kishte një pikëpamje të ndryshme.

“Tashmë është e qartë se ne e nënvlerësuam armikun. Forcave ruse iu desh shumë kohë për të reaguar dhe kolapsi erdhi… Si rezultat, ne pësuam një disfatë dhe u përpoqëm të minimizonim humbje duke tërhequr trupat tona në mënyrë që ata të mos rrethoheshin”.

Kjo “humbje” ka ndezur zemërim në kanalet pro-ruse të mediave sociale dhe në mesin e blogerëve “patriotë” rusë, të cilët kanë akuzuar ushtrinë e tyre për gabime.

Kështu ka bërë edhe lideri i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov.

“Nëse sot ose nesër nuk bëhen ndryshime në strategji”, paralajmëroi Kadyrov, “do të detyrohem të flasë me udhëheqjen e ministrisë së mbrojtjes dhe udhëheqjen e vendit për t’u shpjeguar atyre situatën reale në terren. Është një situatë shumë interesante. Është befasuese”.

Kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj që kur presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi një pushtim të plotë të Ukrainës.

Në ditët që pasuan, mbaj mend politikanë, komentues dhe analistë rusë në TV këtu që parashikonin se ai që Kremlini e quan “operacioni i tij special ushtarak” do të përfundonte brenda disa ditësh; se populli ukrainas do t’i përshëndeste trupat ruse si çlirimtarë dhe se qeveria e Ukrainës do të shembet si një paketë letrash.

Nuk ndodhi.

Në vend të kësaj, më shumë se gjashtë muaj më vonë, ushtria ruse ka humbur terren.

Pra, këtu është një pyetje kyçe: a do të ketë kjo pasoja politike për Vladimir Putinin?

Në fund të fundit, për më shumë se 20 vjet, Putin, brenda elitës ruse, ka gëzuar një reputacion si fitues; sepse gjithmonë arrin të dalë nga pikat më të ngushta; me pak fjalë, për të qenë i pathyeshëm.

Çfarëdo nyje apo zinxhiri në të cilin ai lidhej, Putin gjithmonë arrinte të “rrëshqiste”.

Kjo ndryshoi pas 24 shkurtit, transmeton Telegrafi.

Gjashtë muajt e fundit sugjerojnë se vendimi i presidentit Putin për të pushtuar Ukrainën ishte një llogaritje e gabuar e madhe.

Në pamundësi për të siguruar një fitore të shpejtë, Rusia u zhyt në një ofensivë të gjatë e të përgjakshme dhe ka pësuar një sërë humbjesh të turpshme.

my-portfolio

Kur atmosfera e pathyeshmërisë e një lideri autoritar zbehet, kjo mund të shkaktojë probleme për liderin e lartpërmendur. Vladimir Putin “do ta njohë” historinë e Rusisë. Nuk ka përfunduar mirë për liderët e kaluar rusë, të cilët kanë luftuar dhe nuk i kanë fituar ato.

Humbja e Rusisë nga Japonia dërgoi në Revolucionin e parë rus të vitit 1905. Dështimet ushtarake në Luftën e Parë Botërore ndezën Revolucionin e 1917 dhe fundin e Carit.

Publikisht, megjithatë, presidenti Putin nuk ka ndërmend të përfundojë si humbës.

Të hënën, zëdhënësi i tij Dmitry Peskov u tha gazetarëve “Operacioni special ushtarak [rus] vazhdon dhe do të vazhdojë derisa të përmbushen të gjitha detyrat që ishin vendosur fillimisht”.

Kjo na dërgon në pyetjen tjetër kryesore: çfarë do të bëjë më pas Putin?

Do të jetë e vështirë të gjesh dikë këtu që e di se çfarë po mendon dhe planifikon presidenti rus.

Shumë mund të varet nga sa i saktë është informacioni që ai merr nga shefat e tij ushtarakë dhe të inteligjencës.

Por këtu janë dy gjëra që ne dimë: presidenti rus rrallë pranon se ka bërë gabime. Dhe ai rrallë bën kthesa.

Nga ajo që po thotë media shtetërore, ne tashmë po shohim shenja se dështimet në fushën e betejës i fajësohen mbështetjes perëndimore për Ukrainën.

“Kiev, i mbështetur nga NATO, nisi një kundërofensivë”, deklaroi televizioni shtetëror rus.

Ekziston një pyetje më e pakëndshme që qëndron në sfond prej muajsh: nëse ai nuk mund të arrijë fitoren me armë konvencionale, a do të bëhej presidenti Putin “bërthamor”?

Vetëm pak ditë më parë, shefi ushtarak i Ukrainës, Valeriy Zaluzhnyi, paralajmëroi, “Ka një kërcënim të drejtpërdrejtë të përdorimit, në rrethana të caktuara, të armëve taktike bërthamore nga forcat e armatosura ruse”.

Për momentin, nuk ka shenja të hapura paniku në Kremlin.

Televizioni shtetëror rus po tingëllon më pozitiv.

Ai ka përshkruar sulmet me raketa ruse në infrastrukturën energjetike të Ukrainës si “një pikë kthese në operacionin special”.

Sa i përket liderit të Kremlinit, të shtunën e kaluar – ndërsa raportet vinin nga Ukraina se Rusia po humbte territorin – përsëri në Moskë, një Vladimir Putin me pamje të relaksuar po inauguronte një “rrotë të re Ferris”, më e larta në Evropë.

Presidenti rus duket se ende beson se, ashtu si “Big Wheel” i ri i Moskës, “operacioni i tij special” do të kthehet në favor të tij. /Telegrafi

CATEGORIES
Share This