Inteligjenca britanike zbulon se sa ushtarë humbi Rusia në luftë

Rusia ka të ngjarë të ketë humbur ‘një të tretën’ e trupave që nga fillimi i luftës, tha ministria e mbrojtjes britanike në një deklaratë, sipas skynews.

Në përditësimin e saj të fundit, Ministria e Mbrojtjes ka raportuar se përparimi i forcave ruse në Donbas ka ngecur. Inteligjenca britanike shtoi se gjatë muajit të fundit, Rusia “ka dështuar” të arrijë ndonjë “fitim të konsiderueshëm territorial”.

“Forcat ruse janë gjithnjë e më shumë të kufizuara nga aftësitë e degraduara, morali i vazhdueshëm i ulët dhe efektiviteti i reduktuar luftarak”, thuhet në deklaratë.

“Rusia nuk ka gjasa të përshpejtojë ofensivën gjatë 30 ditëve të ardhshme.”

Ditën e djeshme, Ukraina dhe një institut amerikan pretenduan se Rusia kishte humbur betejën për qytetin verilindor të Kharkiv-it – një objektiv kyç për Putinin.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )