Kurti pjesëmarrës në Samitin Rajonal të Liderëve në Mal të Zi, çka do të diskutohet?

Kurti pjesëmarrës në Samitin Rajonal të Liderëve në Mal të Zi, çka do të diskutohet?

Më 15 dhe 16 maj do të mbahet Samiti Rajonal i Liderëve në Kotorr të Malit të Zi.

Aty do të marrin pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër, Vuçiq.
Axhenda e plotë e samitit është publikuar në media, ku pjesëmarrës pritet të jenë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, Komisioni Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varheley, si dhe ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien.

Bëhet e ditur se përveç Kurtit, në Samit do të marrin pjesë edhe zëvendëskryeministri për Dialog, Besnik Bislimi, si dhe kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna.

Angazhimet e tij në samit do të fokusohen në integrimin ekonomik rajonal dhe mundësinë e rritjes të ofruar nga Plani i Rritjes së Ballkanit Perëndimor të BE-së, si dhe do të përforcojnë mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për rrugën e Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE, thuhet tutje në komunikatë.

Ka qenë kryeministri malazez, Marko Spajiq, i cili ka paralajmëruar mbajtjen e këtij Samiti muajin e kaluar./GazetaSinjali

CATEGORIES
Share This