Lajmi që bëri jehonë në Ukrainë: Arrestohet një nga komandantët kryesorë rusë pranë Kharkivit? (Video)

Mediat ukrainase dhe përdoruesit e mediave sociale po spekulojnë se një komandant i rangut të lartë rus u kap gjatë një kundërofensivë të madhe ukrainase kundër forcave ruse në Ukrainë.

Fotot dhe pamjet video të shpërndara në Twitter dhe Telegram supozohet se tregojnë gjeneral-kolonelin 53-vjeçar Andrei Sichevoi në mesin e një grupi ushtarësh rusë të kapur dhe një përdorues i mediave sociale deklaron se kapja ndodhi pranë Balaklia, në rajonin e Kharkiv, një qytet që së bashku me dhjetë vende u çliruan nga forcat ukrainase pas disa muajsh pushtimi rus.

Shumë nga ata që shqyrtuan pamjet vunë re se një nga anëtarët e kapur të forcave ruse, gjoja i kapur me uniformën e nënkolonelit, dukej shumë i ngjashëm me Sičevoj, kur krahasohej me fotot e mëparshme të gjeneral-kolonelit, siç raportohet nga Newsweek . Spekulime të tilla filluan të shfaqen të enjten.

Televizioni Nexta postoi një foto të gjeneralit të supozuar në Twitter pranë një fotoje të mëparshme të Siçevoj me uniformën e tij. “Duket se Forcat e Armatosura të Ukrainës nuk kapën “nënkolonelin” e zakonshëm, por komandantin e grupit “Perëndimi”, gjeneral-kolonelin Andrey Sichevoi”, thuhet në deklaratë.

‘Koha do të tregojë nëse është ai’

Gazeta Lviv Journal postoi në Twitter një video që ata thonë se tregon ushtarët rusë pas kapjes së tyre me mesazhin: “Koha do të tregojë nëse video tregon gjeneralin Andrey Sichevoi”.

Eksperti i mirënjohur ushtarak Rob Lee, i cili ndjek dhe komenton shpesh situatën në Ukrainë për mediat me reputacion, shkroi në Twitter se “Kanalet ruse të Telegramit tashmë po (i drejtojnë) gishtin gjeneral-kolonelit Sičevoj, i cili është komandanti i Grupi “Perëndim” përgjegjës për këtë zonë”.

Në uniformën e ushtarit, për të cilin supozohet se është Siçevoj, janë dy yje si ato që mbanin gjeneral-kolonelët rusë. Dy yje janë vënë në pah edhe në supet e uniformës ceremoniale të Andrej Sičevoj, të cilën ai e mban në fotot që është shpërndarë në rrjetet sociale.

Disa media ukrainase publikuan gjithashtu pamjet dhe spekuluan për identitetin e oficerit të kapur. Siç shkruan portali Fakti ( Činjenice ), gazetarët ishin të parët që theksuan se nënkoloneli i kapur është shumë i ngjashëm me gjeneralkolonelin Sičevoj.

Për Siçevoj dihet se nga shkurti i vitit 2019 deri në nëntor 2021 ka komanduar Ushtrinë e 8-të të Armatosur të Kombinuar të Gardës të Qarkut Ushtarak Jugor dhe se që nga 28 shkurt 2022 ka qenë nën sanksionet e Bashkimit Evropian. Këtë vit, pas fillimit të pushtimit të madh rus të Ukrainës, Sichevoi, siç u tha, u bë komandant i grupit “Zapad”.

Dyshohet se është shkarkuar, ndoshta i zbritur në gradë

Nga ana tjetër, portali ukrainas Dijalog thekson se një sërë ekspertësh dhe gazetarësh pretendojnë se në video është ish-komandanti i Qarkut Ushtarak Perëndimor Andrey Sichevoi. Siç thonë ata, ai ishte gjeneral-lejtnant përgjegjës për grupin “Zapad” dhe theksojnë se gazetari Roman Cimbalyuk raportoi për gjeneralët rusë që u pushuan nga postet e tyre për shkak të rezultateve të pakënaqshme në fushën e betejës në Ukrainë.

Ndër gjeneralët e tjerë Tsimbaljuk përmendi edhe Andrey Sichevoj dhe portali thekson se nuk përjashtohet që ai jo vetëm të jetë hequr nga posti i komandantit, por edhe të jetë zbritur në gradë dhe për këtë, siç konkludojnë ata, nuk mund të të përjashtohet që në zonën e Balaklias të ketë mbrojtës ukrainas të kapur në fakt gjeneral-koloneli Siçevoj.

Mediat ukrainase thonë se duhet t’i kushtohet vëmendje fytyrës së nënkolonelit të kapur nga video incizimi dhe fotografia e mëparshme e Siçevojit dhe se mund të gjenden shumë ngjashmëri, si nishani në faqen e majtë dhe mjekrën.

Mediat ukrainase raportojnë gjithashtu se Siçevo ka luftuar edhe në Siri. Përfaqësuesi ukrainas në Verkhovna Rada, Oleksiy Goncharenko , shkroi në profilin e tij në Telegram se gjenerallejtënant Sičeva u kap me uniformën e nënkolonelit, por ushtarët ukrainas e njohën menjëherë. “Nëse bëhet fjalë me të vërtetë për gjeneralin Siçevoj, ne do të jemi në gjendje të marrim shumë nga djemtë tanë për të,” shkroi Goncharenko.

CATEGORIES
Share This